Dobre praktyki człowieka, czyli jak uzdrowić planetę?

Ekologia, środowisko, przyroda – tak często słyszymy te hasła. Pojawiają się one w czasopismach, w kampaniach reklamowych, w debatach publicznych. Bycie eko jest dobre! – nieraz słyszymy tak wybrzmiewające hasła.

Mimo to co mamy z tym wspólnego w rutynie dnia codziennego? Jak wpływamy na otoczenie? I co najważniejsze jak to rzutuje na przyszłość Naszej Planety?

Nie jest tajemnicą, że jedną z najważniejszych walut jaką dysponujemy obecnie jest czas. Stał się on kluczowym wyznacznikiem opłacalności działania. Zabiegani dążymy do wydłużenia doby czy pozyskania kilku dodatkowych minut przez wykorzystanie nowej technologii oraz innowacyjnych rozwiązań. W tym całym zamieszaniu zapominamy o tym co najważniejsze oraz jak swoim działaniem szkodzimy środowisku. Nie zastanawiamy się co będzie za kilka lat i jak będzie wyglądała Ziemia. „Nasza planeta posiada nieograniczone zasoby naturalne i nie ma się czym martwić. Przecież korzystamy z nich nie od kilku lat, a od wieków” – uważa większość z nas.

Czy jednak jest to prawidłowe nastawienie?

Ekolodzy od lat przekonują, że nieodpowiednie wykorzystanie i brak racjonalnego gospodarowania zasobów doprowadzi ludzi do utraty najważniejszych źródeł. Ponadto alarmuje się nie tylko do wielkich koncernów farmaceutycznych, firm chemicznych, kopalni czy wielomilionowych miast, ale do wszystkich. Ważna jest zmiana podejścia w każdym z nas. Jesteśmy poniekąd gośćmi – zwykłymi obywatelami korzystającymi na co dzień z dobrodziejstw natury. Tylko poprzez wspólne działanie ludzi, ekologicznymi praktykami dnia codziennego jesteśmy w stanie doprowadzić do zmian na dużą skalę.

Niestety ideologiczne myśli zapisane prawidłowymi frazesami świata nie zmienią. Potrzebne jest działanie.

Co zatem zrobić? Jakie zmiany wprowadzić? Jak nakłonić innych do zmian? Jak zacząć?

Te i inne pytania w danym momencie wychodzą na pierwszy plan. Już dziś trzeba zacząć walkę o lepsze jutro . W życiu człowieka od samego początku pojawia się wiele niewiadomych. Od tych najprostszych pytań dziecka w wieku przedszkolnym, jak działa lampka, po pytania studentów związane z budową atomu. Odpowiedź płynie z pewnej nauki, czyli edukacji. Jest to ważny aspekt prowadzenia działań proekologicznych. Najpierw należy zastanowić się co aktualnie nie służy przyrodzie, a co ją wspomaga. Określić jak edukować młode pokolenia świadomości czym są formy ochrony środowiska.

Przeprowadźmy szybką kalkulację dotyczącą jednego z najważniejszych, najpowszechniejszych i wymaganych do życia surowców: wody. Warto zastanowić się jak często i jak dużo jej potrzebujemy.

Jak racjonalnie gospodarować wodą? Niby tak proste z pozoru pytanie, a tak trudne. W ciągu dnia jest tyle czynności, zadań i miejsc w których wykorzystujemy wodę. Wymieniając od podstawowych związanych z nawodnieniem organizmu, gotowaniem, sprzątaniem, czy też higieną osobistą. Czy w taki zwykły wtorek wykonując te czynności nikt nie myśli o tym, że jest to jeden z najpowszechniej występujących surowców. A tym bardziej, że zaczyna go brakować.

Skupmy się na tym jakie są sposoby ograniczenia zużycia wody.

Nadmierne zużycie wody wynika często z drobnych zaniedbań. To bardzo dobra wiadomość. Oznacza to, że każdy może poprzez korektę życia przyczynić się do daleko idących zmian i przede wszystkim dbać o środowisko. Niektórzy lubują się w długich kąpielach w wannie pełnej wody. W myśl zaoszczędzenia czasu warto skorzystać z szybkiego prysznica. Jest to praktycznie dwukrotnie mniejsze zużycie wody. Może warto w ciągu tygodnia częściej wybierać drugą opcję. Co więcej można zakręcać wodę podczas namydlania ciała. Wpłynie to korzystnie nie tylko na środowisko, ale i na nasze rachunki.

Nowe technologie wprowadzone do sprzętów gospodarstwa domowego, typu pralki czy zmywarki, ograniczają zużycie wody. Pomimo to nie zawsze odpowiednio z nich korzystamy. Uruchamianie niepełnej zmywarki nie jest ekologicznie dobrym posunięciem. Często bez głębszej analizy nie wczytując się w instrukcje intuicyjnie ustawiamy program nie zawsze najkorzystniejszy w danym momencie. Podobnie z pralką. Jak często dla jednej ulubionej bluzki, czy spodni uruchamiamy pralkę? Druga stroną medalu prania jest jego częstotliwość. Odpowiednia segregacja ubrań i dopasowanie programów do wielkości i intensywności zabrudzeń na pewno sprzyja zrównoważonemu korzystaniu.

W tym miejscu warto podkreślić, że stosowane słowo EKO w tego typu urządzeniach to nie tylko chwyt marketingowy. Pomimo to często racjonalne zużycie wody nie idzie w parze z racjonalnym użytkowaniem prądu. Dlatego warto poświęcić chwilę na przeczytanie instrukcji i zapoznanie się z parametrami urządzenia dla jak najwydatniejszej eksploatacji.

Panele słoneczne w celu pozyskania „własnej” energii słonecznej

Powszechnie wiadomo, że modne stało się korzystanie z paneli słonecznych w celu pozyskania „własnej” energii słonecznej. W ten sposób ograniczamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Natomiast wydaje się nam, że możemy wtedy do woli marnować energie elektryczną bez ograniczeń. A to nie prawda. W myśl eko-działań wpisują się i drobne zmiany w naszych gospodarstwach domowych. Warto wymienić żarówki na te energooszczędne i gasić zbędne światło, czy też wykorzystywać akumulatory zamiast baterii. Dość niebanalnym pomysłem jest korzystanie ze schodów zamiast windy. Jest to podwójna korzyść, bo dbamy także o aktywność fizyczną w dobie przeważającej ilości pracy o trybie siedzącym. W okresie zimowym warto pamiętać o prawidłowym ogrzewaniu mieszkania i niewietrzeniu pomieszczeń przy włączonym kaloryferze. W dobie cyfryzacji ważne jest wyłączanie sprzętów, z których nie korzystamy. Ponadto należy pamiętać o odłączaniu ładowarek, gdy urządzenie jest w pełni naładowane. Najprostszym zaoszczędzeniem energii elektrycznej w domu podczas wielu czynności jest korzystanie ze światła dziennego tak długo jak to możliwe. Warto o tym pamiętać przed sięgnięciem do włącznika lampki.

Rynek oferuje już urządzenia do mierzenia poboru prądu, dlatego każdy może zweryfikować, ile takie zabiegi i wykorzystanie EKO programów wpływa na to zużycie. Co więcej już na etapie budowy domu czy remontu mieszkania możemy zadbać o prawidłowe zużycie energii elektrycznej. Na zewnątrz można oświetlić dom korzystając z instalacji reagującej na ruch, a w naszych wnętrzach zadbać o prawidłową ilość lamp i dobór ich miejsc.

Do tej pory, dywagując tylko nad korzystaniem z wody i energii elektrycznej, mamy już pełno prostych poprawek do życia codziennego, które wpływają pozytywnie na środowisko. Analizując podstawowe działania ekologiczne wskazuje się przede wszystkim na gospodarowanie wodą i energią elektryczną. Obok wyzwań z tym związanych mamy równolegle nie mniej ważny problem powiązany z zanieczyszczeniem powietrza i środowiska.

Wygoda i komfort spowodowały nadmierne wykorzystanie silników spalinowych nie tylko w samochodach, ale motorach, hulajnogach czy innych pojazdach. W wielu miastach jest dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej, a i tak większość woli korzystać z własnego samochodu. Pamiętaj Twój pojazd zabiera tylko Ciebie, natomiast autobus może nawet i 100 osób. To tylko początek naszych „złych” działań. Generowanie śmieci to temat rzeka. Konsumpcjonizm nauczył nasz chęci posiadania bez względu na zastosowanie, potrzeby czy wykorzystanie. Kupujemy i wyrzucamy bez zastanowienia, a co z recyklingiem?

Zastanawiamy się na czym polega recykling?

Tyle się mówi o segregacji śmieci, a dalej wśród wielu panuje przekonanie, że wystarczy segregować tylko te „większe” śmieci. Starsze pokolenie często wykorzystywało produkt, aż to jego naturalnej „śmierci’’. Kupowali tylko potrzebne i wyselekcjonowane produkty. Natomiast po ich wykorzystaniu często przerabiali je na inny np. kupowali jakiś materiał powiedzmy narzutę, po jakimś czasie produkt tracił na świeżości, nadawali mu wtedy „drugie” życie, czyli przerabiali na poszewki na poduszki, cześć garderoby albo ciuszki dla lalek dla dzieci. Nic się nie marnowało. Obecnie niewiele osób odnosi makulaturę na punkty jej skupu, tylko uważa, że wystarczy wyrzucić do kosza. Co więcej, ile w obecnych czasach bezmyślnie drukujemy mając do dyspozycji skanery. Często zadrukowana z jednej strony kartka, z drugiej strony okazuje się być świetnym notatnikiem. Tak mało ludzi o tym pamięta. W obecnych czasach każdy woli kupić książkę na własność niż skorzystać z miejskiej biblioteki. Ze starych kartek w łatwy sposób można zrobić przegródki do teczki lub koperty na mniej istotne notatki. Tak małe zmiany sprawią, że zakupiona ryza papieru starczy z pewnością na dłużej. Jakie to zaraz ekonomiczne i ekologiczne. Prowadzone są już kampanie mające na celu ochronę lasów, a i tak dalej używamy papieru nadmiernie i nie zawsze to potrzebne.

Domyślam się, że już każdy, a przynajmniej większość ludzi, usłyszała o tym, że lepiej korzystać z torby wielokrotnego użytku idąc na zakupy. Mimo to idąc do pierwszego lepszego marketu widać wiele rąk sięgających po reklamówki na rolce. To obrazek nam znany nie tylko przy kasie, ale przede wszystkim na działach warzyw i owoców. To pokazuję jak mocna jest siła nawyku mimo już świadomości w tym zakresie. Ile kupujemy na zakupach chociażby produktów żywnościowych, których nie jesteśmy w stanie przejeść w określonym czasie z powodu krótkiej daty ważności. Może warto trzymać się dokładnej listy zakupów.

Czy to ma tak duży wpływ na środowisko jak duże zrobię zakupy?

Na początku możemy pomyśleć, że to tak mało, żeby ochronić przyrodę. Poddając to krótkiej chwili przemyślenia można od razu zmienić zdanie. Wystarczy jedna osoba, które idzie do sklepu i kupuje na wagę jabłka, pomarańcze, winogrono. Wszystko pakuje do osobnej reklamówki. Po chwili namysłu pakuje jeszcze gruszki na wagę. Mamy łącznie 4 reklamówki. Niewiele prawda? Natomiast do sklepu dziennie przychodzi znaczenie więcej osób i znacznie więcej kupuje. Do tego możemy dodać jeszcze zakupy w działach kosmetycznych. Często kupujemy dużo kosmetyków niekoniecznie nam potrzebnych i dopasowanych. Co za tym idzie mamy więcej szkodliwych środowisku opakowań, a mniej efektywnych produktów chemii kosmetycznej.

W codzienności każdego człowieka niezależnie od pochodzenia, wykształcenia, wieku i wielu innych kategorii jest miejsce na ekologiczne praktyki, które przekładają się na znaczną zmianę i większą ochronę środowiska. Nakładając niewielką korektę na nasze nawyki jesteśmy w stanie przyczynić się do prawidłowego zarządzania zasobami naturalnymi i niwelowaniem szkodliwego działania na przyrodę. W konsekwencji każdy z nas ma realny i duży wpływ na kolejne dziesięciolecia.

Wystarczy wyeliminować drobne zaniedbania i przemyśleć swoje działanie. Nie ma zakresu, w którym nie możemy reagować działaniami proekologicznymi. Czy to wymienione korzystanie z wody i energii elektrycznej, czy generowanie śmieci, czy też przyczynianie się do zanieczyszczenia środowiska wszyscy mamy moc sprawczą. Codziennie korzystamy z kuchni, łazienki, robimy zakupy, używamy elektroniki, przemieszczamy się i dokonujemy w tym obszarze wyborów. Już teraz mamy wpływ na warunki w jakich przyjdzie żyć naszym następnym pokoleniom. Może warto drogi czytelniku zapamiętać chociaż kilka z przedstawionych tutaj wskazówek jak dbać o środowisko, a przy tym żyć bardziej ekonomicznie i myśleć pozytywnie o przyszłości?

W końcu już wykonałeś pierwszy krok czytając ten artykuł 🙂

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: