Czemu utrata drzew to taki dramat – co nam dają drzewa

Już w szkole nauczono nas, że drzewa dostarczają tlen. Ale czy to ich jedyny plus? Jakie dodatkowe korzyści przynoszą planecie i jej mieszkańcom?

Możesz odetchnąć – są drzewa

Drzewa to fabryka tlenu, bez którego nie moglibyśmy oddychać. Jedno zdrowe, 10-cio metrowe drzewo jest w stanie dostarczyć 118 kg tlenu rocznie. Dla porównania każdy z nas w tym czasie zużywa około 176 kg. To również naturalny filtr, który wyłapuje z powietrza niekorzystne dla nas pyły i zanieczyszczenia takie jak ozon czy tlenek węgla i tym samym poprawia jego jakość. Dzięki drzewom życie w miastach staje się lepsze – dostęp do terenów zielonych i parków wspiera aktywność fizyczną i pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi takimi jak astma czy depresja. Innymi słowy, po uśmiech i zdrowie idźmy do lasu. 

Dobrodziejstwo dla środowiska

Co jeszcze dają nam drzewa? Oprócz korzyści zdrowotnych nasi zieloni sprzymierzeńcy są wybawieniem podczas upałów. Działają jak parasol słoneczny, nawilżacz i schładzacz powietrza. Drzewo parując może dać taki sam efekt jak 10 klimatyzatorów mieszkaniowych działających 20 godzin dziennie. Ponadto różnica temperatur pomiędzy zabetonowanymi miastami, a parkami miejskimi może wynosić nawet 10 stopni. Drzewa w przestrzeniach miejskich to także naturalni strażnicy przeciwpowodziowy, bo wychwytują i spowalniają opady i ograniczają odpływ wody burzowej. Wreszcie drzewa i krzewy działają niczym baseny wodne na czarną godzinę z obiegiem zamkniętym. To co spadnie na ziemię w okresie deszczowym jest przechowywane i oddawane w czasie suszy poprzez parowanie wracając ponownie w postaci opadów.

Czy drzewa uratują klimat?

W ostatnich latach bardzo popularne stało się sadzenie drzew w ramach wsparcia dla planety. Robią to zarówno osoby prywatne jak i firmy chcące zrównoważyć swoją emisję dwutlenku węgla. Szacuje się, że gdyby chcieć zasadzić tyle drzew, ile jest potrzebne do pochłonięcia całej globalnej emisji CO2, powierzchnia lasów na Ziemi musiałaby być tak duża, że zabrakłoby obszarów rolnych potrzebnych do wykarmienia ludzkości. Czy to znaczy, że sadzenie drzew nie ma sensu? Oczywiście, że nie. Las odgrywa istotną rolę jeśli chodzi o zapobiegania negatywnym zmianom klimatu. Jeden hektar lasu pochłania rocznie nawet 3600 kg węgla, czyli mniej więcej tyle, ile w ciągu godziny wydziela 200 osób. Jeśli połączymy działania – redukcję emisji, ochronę lasów i sadzenie nowych drzew – mamy szansę przeciwdziałać zmianom klimatu.

Co nam dają drzewa – w skrócie

  • produkują tlen
  • wyłapują toksyny z powietrza
  • pochłaniają Co2
  • wsparcie w walce z chorobami
  • chłód w upały
  • przeciwdziałają powodziom
  • są domem dla zwierząt

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: