Ile oszczędzasz oszczędzając energię? Dlaczego oszczędzać energię

“Wyłącz światło jak wychodzisz z pokoju” – każdy chyba słyszał to zdanie od rodziców milion razy. I choć coraz więcej można słyszeć o oszczędzaniu energii, to pierwszym przychodzącym do głowy pytaniem jest – dlaczego właściwie mam oszczędzać energię? A korzyści mogą być ogromne.

Skąd się bierze prąd?

To, że po przyciśnięciu przełącznika zaświeci się żarówka jest dla nas tak oczywiste jak to, że rano wstanie słońce. Jednak nikt z nas nie zastanawia się na co dzień skąd w gniazdku bierze się prąd. Większość energii produkowanej w naszym kraju powstaje w elektrowniach, które dla jej pozyskania spalają węgiel – brunatny lub kamienny. Niby jest to podstawowa wiedza, którą każdy z nas przyswoił w szkole, ale zużywając energię nie myślimy ile surowców musi zostać spalonych, by go wytworzyć i jakie będą tego konsekwencje dla środowiska.

Oszczędźmy planetę – oszczędzajmy energię

Każdy pobór energii to wyrzut CO2 do atmosfery. Jego nadmierna kumulacja w atmosferze niesie ze sobą straszne skutki – więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Żeby ograniczyć emisję możemy działać dwojako – albo skrócić czas użytkowania urządzeń, albo wymienić je na takie, które pobierają mniej energii. Na przykład aby oświetlić mieszkanie zwykłymi żarówkami potrzeba spalić rocznie 385,5 kg węgla. Przy tym procesie wydalane jest 1387,5 kg dwutlenku węgla. Wymiana żarówek na ledowe zmniejsza ponad siedmiokrotnie zużycie węgla i emisję CO2. Taka prosta rzecz jak zakup innych żarówek zaoszczędza zasoby ziemi i redukuje emisję, która wpływa na zmiany klimatyczne. Używając prądu rozsądnie ratujemy naszą planetę. Czy to wystarczający powód dlaczego warto oszczędzać energię?

Oszczędzaj energię i pojedź do SPA

Nie przekonują cię zielone argumenty? To nie jedyne jakie mamy w zanadrzu. Dokonując małych zmian w funkcjonowaniu miejsca pracy lub domu można sporo zaoszczędzić. Na przykład wspomniana wyżej wymiana oświetlenia na ledowe przynosi rocznie 450 zł oszczędności. Inaczej mówiąc wymiana żarówek to weekend w spa, 20 biletów do kina albo tysiąc pieluch. A to tylko żarówki. Sposobów na mniejsze zużycie energii i przy tym niższe rachunki za prąd jest mnóstwo. W część z nich w ogóle nie trzeba inwestować – to takie drobnostki jak wyłączanie listew czy nie pozostawianie urządzeń na “stand-by”. Kiedy połączy się je razem widok kwoty na kolejnym rachunku za prąd może naprawdę pozytywnie zaskoczyć.

Dlaczego ty oszczędzasz energię? Prosimy, zachęć swoich znajomych do pozytywnej zmiany – udostępnij i skomentuj ten wpis.

Dlaczego oszczędzać energię – w skrócie

  • mniej zużytych surowców – węgla
    • przy zamianie zwykłych żarówek na ledowe rocznie 334 kg mniej
  • mniejsza emisja CO2 do atmosfery
    • przy zamianie zwykłych żarówek na ledowe rocznie 1202,5 kg mniej
  • oszczędność finansowa
    • 450 zł

Kalkulację przeprowadzono na podstawie tego artykułu.

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: