Docieplenie poddasza: Inwestycja, która się opłaca

Utrata ciepła z budynku przez poddasze stanowi powszechny problem w wielu domach. Jest to zjawisko, które prowadzi do strat energii, wyższych rachunków za ogrzewanie i utraty komfortu termicznego

Przyczyny uciekania ciepła przez poddasze:

1. Brak odpowiedniej izolacji:

Jedną z głównych przyczyn utraty ciepła przez poddasze jest brak lub niewystarczająca izolacja termiczna. Jeśli poddasze nie jest właściwie izolowane, ciepło z wnętrza domu przenika przez dach i ucieka na zewnątrz. Izolacja termiczna jest kluczowa w zapobieganiu utracie ciepła przez przewodzenie.

2. Nieszczelności w poddaszu:

Wiele poddaszy ma liczne nieszczelności, takie jak szczeliny wokół przewodów wentylacyjnych, rur, okien dachowych i innych miejsc. Te nieszczelności umożliwiają przepływ powietrza między wnętrzem domu a poddaszem, co prowadzi do straty ciepła przez konwekcję.

3. Efekt komina:

Poddasze może działać jak komin, w którym gorące powietrze unosi się do góry. Jeśli nie ma odpowiednich barier, które zatrzymają to gorące powietrze, może ono wypływać na zewnątrz przez poddasze, prowadząc do utraty ciepła przez konwekcję.

Korzyści docieplenia poddasza:

1. Oszczędności na kosztach ogrzewania:

Docieplenie poddasza skutecznie redukuje utratę ciepła przez dach i ściany poddasza. Poprawa izolacji termicznej pozwala utrzymać ciepło wewnątrz budynku, co przekłada się na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania. W rezultacie rachunki za ogrzewanie mogą znacznie się obniżyć, co przyczynia się do oszczędności w długoterminowej perspektywie.

2. Poprawa komfortu termicznego:

Skuteczne docieplenie poddasza pozwala utrzymać stałą i jednolitą temperaturę wewnątrz domu. Eliminuje zimne miejsca, które mogą powstawać na poddaszu, co przekłada się na wyższy komfort dla mieszkańców. W zimie zapewnia to ciepłe i przyjemne wnętrze, a latem chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń.

3. Zwiększenie wartości nieruchomości:

Docieplenie poddasza może znacząco zwiększyć wartość nieruchomości. Efektywność energetyczna staje się coraz ważniejszym czynnikiem w procesie zakupu lub wynajmu nieruchomości. Posiadanie dobrze docieplonego poddasza może przyciągać potencjalnych nabywców lub najemców, co daje możliwość uzyskania wyższej ceny lub czynszu.

4. Ochrona środowiska:

Poprawa efektywności energetycznej domu poprzez docieplenie poddasza przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Mniejsze zużycie energii oznacza mniejsze wykorzystanie paliw kopalnych, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne i zmiany klimatyczne.

Głównym celem programu „Czyste Powietrze”  jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie strat ciepła w budynkach, co przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Skontaktuj się z nami i umów się na audyt energetyczny a my zrobimy za Ciebie resztę.

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: