Oszczędzaj na rachunkach za prąd z fotowoltaiką i ekopożyczką PKO BP

Fotowoltaika to odnawialne źródło energii, które w ostatnich latach zyskało dużo zwolenników. Pozwala bowiem nie tylko troszczyć się o środowisko poprzez ograniczenie
emisji dwutlenku węgla. Fotowoltaika to szansa na oszczędność w domowym budżecie i wyraźne zmniejszenie rachunków za zużycie energii elektrycznej.

 

Jak działa fotowoltaika?

Promień słońca pada na panele i to wszystko? Nie! Proces działania fotowoltaiki jest nieco bardziej złożony, ale mimo wszystko prosty do zrozumienia i zastosowania – także w Twoim domu.

Instalacja fotowoltaiczna to urządzenie umożliwiające zamianę energii słonecznej w elektryczną. Tworzą ją nie tylko panele widoczne na dachach czy w przydomowych
ogródkach. Oto wszystkie elementy systemu oraz etap produkcji i magazynowania energii:

1. Panele słoneczne (inna nazwa: baterie słoneczne) To najbardziej charakterystyczne, najbardziej rozpoznawalne i zarazem najważniejsze elementy każdej instalacji fotowoltaicznej i zarazem największe. Wykorzystują promienie słońca do produkcji energii. Panele składają się z mniejszych części, czyli ogniw, które są monokrystaliczne lub polikrystaliczne.

2. Inwerter
To właśnie ten element konstrukcji odpowiada za transformację prądu stałego na zmienny. Baterie słoneczne wytwarzają prąd stały. Inwerter zaś umożliwia zamianę prądu stałego na zmienny o mocy 230V i częstotliwości 50 Hz. Uzupełnia zatem pracę paneli. Co ważne, inwertery są podpinane do każdego panelu osobno.

3. Optymalizatory
Pozwalają panelom fotowoltaicznym utrzymać możliwie najwyższą moc.

4. Okablowanie
Uwaga – przewody każdej instalacji fotowoltaicznej są zawsze narażone na zmiany temperatur, często gwałtowne, co może skutkować zwiększeniem napięcia. Ważne więc, by instalacja fotowoltaiczna posiadała wysokiej jakości kable – odporne na promieniowanie UV, działanie skrajnych temperatur, różnego rodzaju obciążenia itp.

5. Liczniki zużycia energii i akumulator
Stanowią dodatkową opcję magazynowania energii. Wpływają na wydajność całej instalacji i pozwalają kontrolować jej działanie.

 

Rachunki za prąd a fotowoltaika

Już wiesz, jak działa fotowoltaika i jak wykorzystuje energię słoneczną do produkcji prąd, nie niszcząc przy tym naszej wspólnej planty. Teraz pora na drugi atut inwestycji – niższe rachunki za prąd! Standardowy rachunek czteroosobowej rodziny posiadającej kilkanaście sprzętów działających dzięki energii elektrycznej waha się między 200 a 300 zł co dwa miesiące. W skali roku daje to kwotę od 1200 do czasem ponad 2000 zł. Przy fotowoltaice możesz zapomnieć o takich kwotach!

Oszczędzaj na rachunkach za prąd z fotowoltaiką

Decydując się na inwestycję, pamiętaj, że zwraca się ona w ciągu 5-7 lat od momentu instalacji w Twoim domu. Owszem, posiadając panele fotowoltaiczne, płacisz rachunek dystrybutorowi, jednak są to koszty sięgające kwoty 350 zł… rocznie! Co z kosztami samej instalacji? Jeśli nie posiadasz gotówki, która pozwoli na realizację marzeń o tworzeniu energooszczędnego domu, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do banku. Instytucje finansowe proponują wiele rozwiązań sympatykom ekorozwiązań. Przykładem jest Ekopożyczka Banku PKO BP.

Ekopożyczka PKO BP – bezpieczne i tanie finansowanie fotowoltaiki

  • Umowa w kwocie od 1500 do 50 000 zł
  • Okres kredytowania od 2 do 120 miesięcy
  • Dostępna również z ubezpieczeniem
  • Bez konieczności posiadania u nas konta

 

To tylko niektóre z atutów ekorozwiązania PKO BP. Pożyczka na zakup paneli fotowoltaicznych (słonecznych) oraz innych urządzeń i pojazdów ekologicznych to szansa na
realizację marzeń o domu przyjaznym środowisku i – paradoksalnie – zaoszczędzenie pieniędzy. Raty wcale nie są wysokie (przy kredycie na kwotę 2000 zł mogą wynosić
zaledwie 22 zł) i w dużo mniejszym stopniu obciążą domowy budżet niż standardowe rachunki za prąd.

Bądź pozytywny – korzystaj z pozytywnej energii

Dyskutując o zmianach klimatycznych, często zadajemy sobie pytanie: co możemy zrobić dla naszej planety? Fotowoltaika to jedno z rozwiązań, które są dostępne niemal dla każdego. Zacznij czerpać prąd ze słońca!

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: