Jak ograniczenie plastiku może pomóc w zmniejszeniu emisji CO2?

Woda to życie – to prosta prawda. Stanowi ona aż 60% naszego ciała. Zaleca się by wypijać jej  2l dziennie, aby prawidłowo funkcjonować. Statystycznie wychodzi, że przeciętny obywatel Polski wypija około 450 l rocznie. Wszystko dobrze, dopóki nie weźmiemy pod lupę sposobu konsumpcji wody a mowa tu o plastikowej butelce. Chodzi konkretnie o to, że tak jak wiele rzeczy w naszym dzisiejszym życiu, używana jest jednorazowo. Po prostu, jest trend przedkładania oszczędności i wygody nad produkty stałe i wielokrotnego użytku. To niestety, ma negatywny wpływ na środowisko i powoduje jego skażenie. 

Każdy wie, że plastik jest szkodliwy dla środowiska. Jego rozkład trwa setki lat, a gdy znajdzie się w przyrodzie, może powodować poważne problemy. Skutki stosowania plastiku zostały szeroko udokumentowane, więc można by założyć, że nikt nie będzie się sprzeciwiał ograniczeniu jego użycia. W końcu, kto nie chciałby przyczynić się do ochrony naszej planety? Ale to może być trudniejsze, niż nam się wydaje. Dlaczego? Cóż, po pierwsze plastik jest wygodny. Jest go też bardzo dużo – co roku do oceanów trafia 8 milionów ton. Zmniejszenie zależności od tworzyw sztucznych jednorazowego użytku to świetny sposób na obniżenie emisji dwutlenku węgla także w pracy. 

8 milionów ton plastiku ląduje w morzach i oceanach

Czyli to tak jakby co minutę wyrzucać tyle odpadów ile mieści jedna śmieciarka. Skutki są katastrofalne dla żyjących tam zwierząt, planktonu, ryb i raf koralowych. Plastik przyczynia się do ich wymierania. To już nie jest czarny scenariusz lecz realna przyszłość – jeśli nie zredukujemy ilości produkowanego plastiku, do 2050 roku w oceanach może być już więcej plastikowych odpadów niż ryb. Przyjmuje się, że każdy z nas wyrzuca co roku około 66 butelek PET co w skali całego życia daje 5000 tysięcy. Przerażający jest fakt, że przeciętne życie plastikowej butelki nie trwa dłużej, niż do jej opróżnienia. Skala problemu jest ogromna i będzie rosnąć dopóki nie zwiększymy świadomości wśród społeczeństwa poprzez pokazanie, że nie musi tak być. Ba, można i warto coś z tym zrobić. 

Od czego zacząć? Od zachęcania do ponownego użycia i recyklingu

Od małych kroków. Od przejścia na wodę z kranu, bo w Polsce jest ona zdrowa, ogólnie dostępna i finansowo korzystniejsza od jej plastikowej wersji. Dlatego warto zakupić bidon wielokrotnego użytku za 40 zł, który można napełniać kranówką tyle razy ile się chce-skorzysta na tym i nasza kieszeń i środowisko, bo czas rozkładu jednej butelki z tworzywa sztucznego to około 500 lat. Zachęcaj do ponownego użycia i recyklingu wszędzie tam, gdzie to możliwe. Można nawet zaoferować mycie i ponowne wykorzystanie butelek plastikowych, szklanych czy słoików. Innym rozwiązaniem jest też użyć torby materiałowej, która nie wymaga specjalnego prania zamiast jednorazowej reklamówki. Ta kwestia jest oczywista, ale warto o niej wspomnieć. Zmniejsz ilość plastiku w swojej diecie. To naprawdę takie proste. Postaraj się ograniczyć ilość żywności pakowanej w plastik, niezależnie od tego, czy są to owoce, warzywa, czy pakowane przekąski. Może to być trudne, jeśli jesteś przyzwyczajony do słodkich przekąsek lub chleba, ale warto to zrobić, jeśli chcesz utrzymać swój ślad węglowy na niskim poziomie. Jeśli chodzi o artykuły spożywcze, możesz też spróbować kupować produkty luzem i pakować je samodzielnie w pojemniki wielokrotnego użytku. Można też starać się kupować żywność o mniejszej zawartości dwutlenku węgla, np. świeże warzywa i owoce.

Kupuj hurtowo

Prawdopodobnie kupowałeś materiały biurowe w hurtowych ilościach. Artykuły masowe są tańsze, ale często są też bardziej marnotrawne. Kupowanie luzem pozwala uniknąć kłopotów związanych z pakowaniem wielu rzeczy na małej przestrzeni. Pomaga to również uniknąć marnowania zasobów, takich jak papier i plastik. Pamiętając o tych kwestiach, do artykułów wielkogabarytowych wielokrotnego użytku należą ręczniki papierowe, papier toaletowy i środki czystości. Na przykład można kupić duże opakowanie papieru toaletowego zamiast jednorazowych ręczników papierowych, których używamy obecnie. Można też spróbować użyć podajnika na ręczniki papierowe, aby nie trzeba było przechowywać ich w misce, która marnuje jeszcze więcej miejsca.

Zrezygnuj z wody butelkowanej – Inwestycja w dystrybutor bezbutlowy

To trochę kontrowersyjna kwestia, bo woda butelkowana to świetny sposób na nawodnienie organizmu w ciągu dnia. Ale jeśli używasz wody butelkowanej, przyczyniasz się do problemu zanieczyszczenia wody. Woda butelkowana to zasób, który jest ograniczony. Wydobycie złóż mineralnych, które stanowią nawet niewielki procent zawartości wody butelkowanej, wymaga dużo energii. Ponieważ jest to zasób ograniczony, energię tę można wykorzystać do innych, bardziej zrównoważonych działań. Obecnie dostępne są butelki na wodę wielokrotnego użytku, które są wykonane z trwałych materiałów, dzięki czemu nie przyczyniają się do zanieczyszczenia wody. Dodatkowo w firmach można zainwestować w dystrybutor bezbutlowy. Pobiera on wodę bezpośrednio z sieci, więc zużywając 1000 l wody za koszt niecałych 4 zł można wypić 4000 szklanek świeżej dobrej jakościowo wody. Oszczędności w tym wypadku są znaczące. Przyjmując, że średni koszt wody w butelce to 2 zł i że to pracodawca odpowiada za zapewnienie swoim pracownikom wody zdatnej do picia, zakup dystrybutora w firmie zatrudniającej na przykład 100 pracowników i spożywających ok. 1,5l wody to oszczędność rzędu około 25 tysięcy zł netto rocznie i redukcja butelek plastikowych co za tym idzie zmniejszenie CO2.

Korzystaj z transportu publicznego lub zrezygnuj z samochodu na cały dzień

Jeśli dojeżdżasz do pracy samochodem, rozważ skorzystanie z transportu publicznego. To świetny sposób na zmniejszenie śladu węglowego, ponieważ pomaga ograniczyć ilość zużywanego paliwa. Pomaga to także zmniejszyć ilość spalin uwalnianych do atmosfery, co przyczynia się do globalnego ocieplenia. Korzystanie z transportu publicznego może być początkowo nieco kłopotliwe, ale wysiłek się opłaci. Można też spróbować jeździć wspólnie z innymi współpracownikami samochodem lub jeden dzień w tygodniu pracować w domu. Można zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, unikając korzystania z samochodu przez jeden dzień w tygodniu. Dzięki temu ślad węglowy środowiska będzie mniejszy.

Nie tylko oszczędzamy pieniądze i chronimy środowisko

Na koniec, rezygnując z butelek, nie tylko oszczędzamy pieniądze i chronimy środowisko, ale wydłużamy czas korzystania z surowców, z których powstają tworzywa sztuczne takich jak ropa naftowa, a które są nieodnawialne i stale się kurczą. Jest jeszcze jeden kluczowy aspekt rezygnacji z butelek PET – chronimy chyba najważniejszy surowiec – życiodajny eliksir czyli wodę. Kupując jedną mineralną, zużywamy i tą wodę w butelce, ale też tą, którą pochłonęła jej produkcja czyli średnio 26 litry. W przypadku jednej zgrzewki – mówimy już o zużyciu wody ile przeciętnie potrzebuje człowiek do picia miesięcznie. 

Wnioski

Możesz podjąć kroki, by zmniejszyć ilość plastiku w swoim życiu i  biurze przyczyniając się do zmniejszenia ilości emisji dwutlenku węgla, którą powoduje Twoja rutyna i firma. Może to być świetny sposób na uczynienie firmy bardziej zrównoważoną i przyjazną środowisku. Należy pamiętać, że plastik jest poważnym zanieczyszczeniem środowiska i że zmniejszenie jego ilości w to świetny sposób, by pomóc chronić naszą planetę.

To od nas więc zależy jak szybko będą następowały zmiany w otaczającym nas środowisku i jak będzie ono wyglądało w przyszłości.

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: