Oszczędzanie prądu podczas upałów: Sposoby na zminimalizowanie zużycia energii

Upalne dni nie tylko sprzyjają wypoczynkowi, ale również generują zagrożenie dla stabilności dostaw prądu. Niewielu zdaje sobie sprawę, że letnie temperatury mogą prowadzić do groźnych przerw w dostawach energii, znanych jako blackout. W Polsce już kilkakrotnie byliśmy na krawędzi takiej awarii, a sierpień 2015 roku stanowi wyraźny przykład, gdy Polskie Sieci Elektroenergetyczne zmuszone były do redukcji zapotrzebowania u największych konsumentów, aby uniknąć przeciążenia systemu elektroenergetycznego.

 

Główne przyczyny zwiększonego ryzyka braków prądu podczas upałów:

 1. Wzrost zapotrzebowania na energię do chłodzenia pomieszczeń: Gwałtowny wzrost temperatury powoduje, że potrzeba energii do chłodzenia budynków rośnie. Na przykład w Sztokholmie i Madrycie podczas najgorętszych dni zapotrzebowanie na energię wzrasta odpowiednio o 68% i 43% według badań szwedzkich naukowców.
 2. Spadek produkcji z elektrowni wodnych: Wysokie temperatury skutkują obniżeniem poziomów rzek, co wpływa na redukcję produkcji z elektrowni wodnych. Ponadto, ciepła woda w zbiornikach zmniejsza efektywność chłodzenia konwencjonalnych bloków energetycznych.

 

Konsekwencje braków prądu latem są dotkliwe, prowadząc do paraliżu społecznego – przestają działać sprzęty domowe, komunikacja, a nawet sygnalizacja świetlna. Aby uniknąć tego scenariusza, Polskie Sieci Elektroenergetyczne regularnie zachęcają do ograniczania poboru energii elektrycznej. Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie energii, jednak nie wszystkie są skuteczne w czasie upałów. Kiedy temperatura na zewnątrz przekracza normy, możesz wypróbować kilka poniższych trików:

 

 1. Wyłącz nieużywane urządzenia: Nie pozostawiaj ich na trybie „stand by”, dotyczy to telefonów, laptopów, telewizorów i innych.
 2. Dopasuj tryb pracy komputera: Wybierz tryb oszczędzania energii lub zrównoważony. Odłącz nieużywane urządzenia, takie jak karta sieciowa czy port HDMI.
 3. Zadbaj o lodówkę: Ustaw ją w sposób, który zapewni prawidłową wentylację i zminimalizuje działanie promieni słonecznych na nią.
 4. Unikaj jednoczesnego użytkowania energochłonnych urządzeń: Planuj pranie, prasowanie, odkurzanie i inne czynności na godziny o mniejszym zapotrzebowaniu na prąd.
 5. Dostosuj korzystanie z klimatyzacji: Podnieś temperaturę do 25-26 stopni, aby zaoszczędzić energię.
 6. Otwieraj okna krótko i intensywnie: Unikaj długotrwałego otwierania okien podczas upałów, aby nie podnosić temperatury wewnątrz pomieszczeń.
 7. Zainstaluj rolety lub folie przeciwsłoneczne: Pozwoli to utrzymać niższą temperaturę w mieszkaniu bez konieczności używania klimatyzacji.
 8. Planuj gotowanie na wieczór: Przygotowanie gorących posiłków podnosi temperaturę w budynku, co jest mniej problematyczne wieczorem.
 9. Zmniejsz temperaturę ciepłej wody: Latem gorąca woda nie jest niezbędna, więc obniżenie jej temperatury przyniesie oszczędności.
 10. Tryb wakacyjny: Przed wyjazdem na urlop opróżnij lodówkę i skorzystaj z trybu wakacyjnego.
 11. Energia odnawialna: Jeśli to możliwe, rozważ instalację paneli fotowoltaicznych.

 

Warto pamiętać, że największe potrzeby związane z oszczędzaniem energii latem dotyczą dni o najwyższych temperaturach. Informacje o godzinach energetycznego szczytu, w których zachęca się do oszczędzania energii, można znaleźć na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Wsparcie systemu elektroenergetycznego w walce z brakami prądu w upalne dni opiera się także na programie DSR, który zachęca firmy do obniżania zapotrzebowania na prąd w zamian za rekompensatę finansową. Dzięki takim narzędziom możemy minimalizować ryzyko przerw w dostawach energii, zapewniając stabilność sieci elektroenergetycznej nawet w ekstremalnych warunkach.

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: