Panele fotowoltaiczne w liczbach

Panele fotowoltaiczne stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. Wiele osób i firm korzysta z możliwości jakie daje fotowoltaika. W tym artykule przybliżę Ci informacje dotyczące fotowoltaiki ujęte w liczbach. Ciekawi Cię czy instalacja fotowoltaiczna to wynalazek XXI wieku? Jak obliczyć opłacalność fotowoltaiki lub ile waży instalacja fotowoltaiczna?

Zapraszam do lektury!

Na początek trochę  historii o panelach fotowoltaicznych

Fotowoltaika powszechnie kojarzy się z nowoczesnością i osiągnięciem XXI wieku. Warto jednak wiedzieć, że jej początki sięgają XIX wieku, kiedy to francuski fizyk po raz pierwszy zaobserwował związek pomiędzy światłem, a przewodzeniem materiałów.

104 lata minęły od czasu kiedy polski chemik Jan Czochralski odkrył metodę produkcji krzemu monokrystalicznego. Dzięki temu odkryciu w połowie XX wieku powstały pierwsze panele fotowoltaiczne. Natomiast sama metoda jest nadal wykorzystywana do produkcji monokryształów używanych w panelach fotowoltaicznych.

Najstarsza instalacja fotowoltaiczna w Europie powstała 40 lat temu. Została ona podłączona do sieci w 1982 roku i nadal działa. Badania przeprowadzone w 2017 roku wykazały, że większość modułów fotowoltaicznych posiada 80 % mocy początkowej.

Fotowoltaika współcześnie

Początek XXI wieku przyniósł prawdziwy rozkwit fotowoltaiki. W 2000 roku ruszyła masowa produkcja paneli fotowoltaicznych. Od tego czasu cały czas powstają nowe instalacje fotowoltaiczne zarówno w Polsce jak i na świecie. Rozwój fotowoltaiki w Polsce w latach 2019 i 2020 uplasowała ją na 5 miejscu w Unii Europejskiej pod względem przyrostu nowych instalacji PV. Tempo rozwoju fotowoltaiki w Polsce potwierdzają dane statystyczne ze stycznia 2022 roku zgodnie z którymi:

 • stan mocy elektrycznej źródła energii zainstalowanego na koniec miesiąca  stycznia 2022 wzrósł o 50 % w porównaniu do końca stycznia 2021 roku
 • moc elektryczna osiągana w instalacjach fotowoltaicznych wzrosła o 97,5 % w stosunku rok do roku. Warto także zauważyć, że fotowoltaika cechuje się najszybszym tempem rozwoju wśród instalacji OZE
 • moc nowych instalacji fotowoltaicznych w styczniu 2022 roku wyniosła 330,66 MW
 • dynamika mocy instalacji prosumenckich wyniosła na koniec stycznia 2022 roku 206,3 % w porównaniu do końca stycznia 2021 roku.
Źródło: Biuletyn miesięczny ARE  I S S N 1 2 3 2 – 5 4 5 7

Prawda, że interesujące?

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych

Jak widać z powyższych danych fotowoltaika rozwija się w Polsce dynamicznie. Wiele osób fizycznych i firm decyduje się na takie rozwiązanie. Powodów inwestycji w fotowoltaikę jest wiele, a jednym z nich jest oszczędność na opłatach za energie elektryczną.  W związku z tym wiele osób zastanawia się ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej?

Jest to złożone zagadnienie, zależne od kilku czynników. Cena instalacji fotowoltaicznej jest bowiem uzależniona od:

 • wielkości i mocy instalacji,
 • miejsca jej montażu np. dach budynku, grunt,
 • jeśli instalacja ma być zamontowana na dachu to od jego rodzaju także zależy koszt instalacji,
 • zakup paneli fotowoltaicznych to około 50 % kosztów inwestycji w zależności od tego czy wybierzesz panele  z ogniwami monokrystalicznymi, polikrystalicznymi czy cienkowarstwowe,
 • koszt falownika, okablowania i zabezpieczeń to około 30 % kosztu inwestycji.

Szacunkowe wydatki związane z fotowoltaiką kształtują się następująco:

 • koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy do 5 kW dla gospodarstwa domowego wynosi od 18 do 35 tysięcy złotych,
 • koszt jednego panela fotowoltaicznego wynosi od 350 zł do 1500,00 zł,
 • cena falownika, który jest sercem instalacji fotowoltaicznej to koszt od 1000 zł do 10 tysięcy.

Ważnym aspektem przy montażu fotowoltaiki jest konstrukcja instalacji. Ma to szczególne znaczenia przy instalacji zakładanej na dachu budynku. Dlaczego to tak istotne? Dlatego że od rodzaju paneli zależy ich waga i powierzchnia, a co za tym idzie wielkość obciążenia dachu i ilość miejsca jakie zajmie instalacja pv. Wysokowydajne panele są lżejsze nawet o 40 % od paneli o mniejszej wydajności. W praktyce daje to różnice nawet do 300 kg pomiędzy instalacjami wykonanymi z różnych rodzajów paneli. Dodatkowo panele wysokowydajne posiadają mniejszą powierzchnię. Dla części inwestorów zastosowanie tego typu rozwiązania jest jedynym sposobem na korzystanie z możliwości jakie daje fotowoltaika.

Biorąc pod uwagę wiele zmiennych, które składają się na ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej, najlepiej wyceniać ją indywidualnie. Doradca uwzględni w wycenie wszystkie potrzeby inwestora i przedstawi warianty cenowe w różnej konfiguracji.

Warto pamiętać także o tym, że na koszt inwestycji w fotowoltaikę wpływa dofinansowanie, z którego inwestor skorzysta. Dotacja w ramach programu Czyste powietrze, Mój Prąd, czy rozliczenie wydatków na fotowoltaikę w ramach ulgi termomodernizacyjnej pozwoli na znaczne obniżenie wydatków, a co za tym idzie przyspieszy zwrot z inwestycji.

 Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?

Ceny energii elektrycznej rosną z roku na rok coraz bardziej. Podwyżki dotykają zarówno odbiorców indywidualnych jak i firmy. Dodatkowo wzrasta nacisk na korzystanie z odnawialnych, czystych źródeł energii elektrycznej. Rozwiązaniem tych problemów jest inwestycja w fotowoltaikę, która jest czystym źródłem własnej energii elektrycznej.

Wielu zastanawia się nad opłacalnością inwestycji w fotowoltaikę, nad jej działaniem i zwrotem w okresie następnych lat. Poniżej przedstawiamy przykłady opłacalności fotowoltaiki na przestrzeni lat, z uwzględnieniem finansowania własnego, dotacji i  ulgi termomodernizacyjnej.

Podobnie jak na koszty samej instalacji PV, na opłacalność fotowoltaiki wpływa kilka czynników, do których należą:

 • koszt inwestycji,
 • pozyskane dotacje,
 • okres gwarancji na panele,
 • opłaty za prąd – im wyższe rachunki płacisz tym więcej oszczędzisz dzięki fotowoltaice,
 • własna konsumpcja energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczną.

Opłacalność fotowoltaiki posiada różne definicje. Jedną z podstawowych form określania czy to się opłaca, jest czas zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne. W systemie opustów zwrot inwestycji przy wysokich rachunkach za energię i dotacji był stosunkowo krótki. W systemie net-billingu, który będzie obowiązywał od kwietnia 2022 roku, czas zwrotu będzie dłuższy. Nawet w takim przypadku inwestycja w fotowoltaikę jest nadal opłacalna. Nowe zasady rozliczania gotówkowego z zakładem energetycznym są zaplanowane tak aby w dłuższej perspektywie czasowej były opłacalne dla prosumentów. W nowym systemie rozliczeniowym prosument będzie mógł uzyskać równowartość 20 % wartości energii wprowadzonej do sieci  w danym miesiącu, jeśli nie pobierze
z zakładu energii na własne potrzeby. Ponadto jeśli ukształtuje się rynek odnawialnej energii złożony z mniejszych podmiotów niż zakłady energetyczne, prosument będzie mógł odsprzedać energie po bardziej korzystnej cenie innemu odbiorcy.

Na zakończenie

Wiesz już co wpływa na koszty  fotowoltaiki. Chcesz się dowiedzieć ile będzie kosztowała instalacja w Twoim domu /firmie? Jakie możesz uzyskać dofinansowanie na założenia instalacji pv? Skontaktuj się z nami.

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: