Panele fotowoltaiczne – nowe czy używane?

Panele fotowoltaiczne (PV) są kluczem do uczynienia energii słonecznej realną alternatywą. Oprócz pracy jako samodzielne jednostki, panele fotowoltaiczne mogą być również montowane na nowych lub używanych budynkach. Przy korzyściach płynących z obu typów są zupełnie inne, a koszt używanych paneli fotowoltaicznych jest znacznie niższy. Coraz częstszym widokiem są panele na dachach domów jednorodzinnych, wiele osób zachęconych oszczędnościami inwestuje w prywatną produkcje prądu. Docelowo mają za zadanie obniżenie rachunków za prąd. Inwestycja częściowo finansowana jest przez Państwo jednak wciąż jest kosztowna, dlatego wiele osób szuka tańszego rozwiązania czyli używanych paneli. Używane panele fotowoltaiczne są prawdopodobnie najbardziej przystępnym sposobem na rozpoczęcie podróży z energią słoneczną. Są one również skutecznym sposobem na obniżenie kosztów początkowych i uzyskanie dostępu do energii słonecznej raczej wcześniej niż później. 

Jakie są korzyści z zakupu nowych paneli słonecznych?

Nowe panele słoneczne mają kilka zalet. Mogą być zainstalowane w ciągu kilku dni, co oznacza, że możesz zacząć oszczędzać pieniądze od razu. Posiadają również gwarancję, co może zapewnić Ci spokój ducha. Zakup nowych paneli słonecznych ma swoją cenę, oczywiście, ale można zrównoważyć ten koszt, korzystając z rabatów rządowych, kredytów podatkowych i innych zachęt. Jeśli chcesz przejść na energię słoneczną, ale nie całkiem zaoszczędziłeś  wystarczająco dużo gotówki, leasing jest opcją wartą rozważenia. Kolejną zaletą zakupu nowych paneli słonecznych jest to, że można wybrać panele najlepszej jakości i mieć pewność, że będą one trwać dłużej niż modele używane. Masz również możliwość sprzedania ich po spłaceniu instalacji solarnej, choć prawdopodobnie będziesz musiał poczekać kilka lat, aby odzyskać swoje pieniądze. Przy wyborze modułów fotowoltaicznych należy zwrócić uwagę na wiele elementów, takich jak: moc modułów PV, roczny spadek mocy, rozmiar modułu, liczba ogniw i ich waga, a także dodatkowe właściwości typu: fullblack, halfcut, bifacial.  Istotny jest również producent i gwarancja. Przy zakupie nowych paneli mamy potwierdzone paramety oraz wgląd w pełną dokumentacje wraz z gwarancją.

Jakie są korzyści z zakupu używanych paneli słonecznych?

Kupno używanych paneli jest opłacalnym sposobem na przejście na energię słoneczną. Możesz kupić używane panele, które zostały sprawdzone i są nadal w dobrym stanie roboczym. Używane panele mogą być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Często można znaleźć używane panele online poprzez ogłoszenia, strony internetowe specjalizujące się w używanych panelach słonecznych. Używany panel fotowoltaiczny może nie produkować tyle energii elektrycznej co nowy, ale nadal może zasilać Twój dom i może trwać tak samo długo. Możesz również rozważyć zakup używanego zestawu paneli słonecznych, aby zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy. Jeśli kupisz używane panele słoneczne, upewnij się, że są one kontrolowane przez certyfikowanego instalatora słonecznego, aby zapewnić, że są w dobrym stanie roboczym.

Jakie są wady kupowania używanych paneli słonecznych?

Używane panele nie są tak niezawodne jak nowe. Mogą nie trwać tak długo i mogą się zepsuć wcześniej niż się spodziewasz. Moduły fotowoltaiczne tracą z czasem na sprawności, co jest oczywistym procesem. Współczynnik degradacji jednak bywa różny. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami wszystkie panele PV najwięcej wydajności tracą w pierwszym roku użytkowania – od 2 do nawet 4%, a następnie średnia roczna wynosi 0,5%. Nie wiesz również, gdzie te używane panele zostały wcześniej zainstalowane. Mogły mieć historię słabego utrzymania i mogły być nawet narażone na ekstremalne warunki pogodowe. Nie wiesz, jak były one utrzymywane i nie wiadomo, czy zostały zainstalowane prawidłowo. Używane panele fotowoltaiczne mogą mieć uszkodzone części i komponenty, które są niezbędne do ich skutecznego działania. Dodatkowo żadna profesjonalna firma nie podejmuje się montażu używanych paneli montujemy je na własną odpowiedzialność i we własnym zakresie.

Jakie są wady zakupu nowych paneli słonecznych?

Nowe panele słoneczne mogą być dość drogie, zwłaszcza dla kupujących po raz pierwszy. Możesz nie być w stanie pozwolić sobie na panele, które lubisz bez zaciągania kredytu lub alternatywnej opcji finansowania. Nowe panele fotowoltaiczne wymagają również pewnego czasu na zainstalowanie, co oznacza, że będziesz musiał poczekać zanim zaczniesz cieszyć się ich korzyściami. Być może będziesz musiał poczekać kilka miesięcy, zanim Twoje panele zostaną zainstalowane lub zostaną zamówione  z innego kraju. Nie wiesz też, czy panele zostaną zainstalowane prawidłowo i bezpiecznie.

Podsumowując

Nowe panele słoneczne są prawdopodobnie lepszą opcją, jeśli możesz sobie na nie pozwolić. Możesz skorzystać z oszczędności z góry i rabatów rządowych, które pomogą Ci zapłacić za nowe panele. Możesz również skorzystać z obniżonych kosztów energii w przyszłości. Jeśli nie masz wystarczająco dużo gotówki, aby kupić nowe panele słoneczne, zawsze możesz je wydzierżawić. W ten sposób nie musisz czekać, aby zacząć oszczędzać pieniądze. Jeśli kupisz używane panele słoneczne, pamiętaj, aby mieć je sprawdzone przez certyfikowanego instalatora słonecznego. 

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: