Ślad węglowy – co to jest i czemu musimy się nim przejmować?

Sposób życia każdego z nas, czy to bezpośrednio czy pośrednio, wpływa na otaczające środowisko pozostawiając po sobie ślad węglowy. 

Co to jest ślad węglowy

Wszystkie wykonywane przez nas czynności przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. Włączenie światła po przebudzeniu czy parzenie kawy powoduje emisję gazów takich jak dwutlenek węgla czy metan i tym samym wpływa na klimat i jego zmiany – na przykład podwyższenie się temperatury Ziemi. Mówiąc prościej, wszystkie codzienne wybory – co jemy, w co się ubieramy, gdzie i jak spędzamy urlop czy też jak dojeżdżamy do pracy – wpływają na to ile dwutlenku węgla wędruje do atmosfery. I to jest właśnie ślad węglowy – suma gazów cieplarnianych emitowanych przy wyprodukowaniu danej rzeczy lub skorzystania z usługi.

Ile CO2 wytwarza filiżanka kawy – przykład śladu węglowego

Ślad węglowy możemy wyliczyć dla organizacji, osoby fizycznej, produktów, usług i wydarzeń. Każda rzecz z której korzystamy ma swój ślad węglowy – na przykład wypijana rano filiżanka kawy emituje 0,27 kg CO2. Jak to możliwe, że mała czarna przyczynia się do uwalniania szkodliwych gazów i ma jakikolwiek wpływ na klimat? Musimy cofnąć się do początku. Ile wody i energii potrzebowały ziarna kawy by urosnąć. Ma znaczenie czy by zasadzić kawowiec wycięto rodzime drzewa. Istotne jest również czy użyto nawozów, bo wytwarzanie ich wymaga spalania paliw kopalnych. Do tego wszystkiego dochodzi ślad węglowy związany z transportem – zanim kupie moja ulubioną kawę w sklepie, musi ona przebyć długą drogę i zużycie paliwa dokłada kolejną cegiełkę. Na koniec trzeba doliczyć emisje wytwarzane przy poborze energii potrzebnej do zagotowania wody w czajniku. Przykład kawy to kropla w morzu pozostawiania po sobie śladu węglowego.

Redukcja zamiast eliminacji

Czy to znaczy że już nigdy nie powinniśmy pić kawy? Oczywiście, że nie. Pierwsze co możemy zrobić to wybierać ziarna ze zrównoważonych upraw, które docierają do kraju w najbardziej przyjazny dla planety sposób. Choć na jednej filiżance różnica może okazać się żadna, bo jest to 0,2 kg CO2 mniej, to wciąż jest to 5 razy mniejsza emisja, która w skali świata robi ogromną różnicę. Pijąc jedną filiżankę kawy dziennie od odpowiedzialnego producenta w ciągu roku wytworzę 73 kg dwutlenku węgla mniej. Jeśli taką decyzję podejmie 50 osobowa firma ślad węglowy zmniejszy się o 3,5 tyś kg – w ciągu 30 lat jest to 100 tysięcy kg CO2. Małe zmiany mają większe znaczenie niż nam się wydaje.

Jak obliczyć ślad węglowy – kalkulator

Coraz bardziej zauważalny jest wzrost świadomości na temat zmian klimatycznych i związanego z nimi globalnego ocieplenia. Stąd ślad węglowy zaczyna być w kręgu zainteresowań nie tylko przeciętnego obywatela, ale też firm. Odpowiedzialność za wytwarzane przez siebie gazy cieplarniane kreuje pozytywny i świadomy ekologicznie wizerunek. A jeśli już rozumiemy jak to się wiąże z emisjami to rośnie potrzeba, by zadziałać i pójść w kierunku ich ograniczenia. Tylko jak to zrobić? Podsumowanie indywidualnego śladu węglowego gospodarstwa domowego czy firmy może przysporzyć kłopotu. Proponujemy skorzystanie ze specjalnie do tego stworzonego kalkulatora. Podając przybliżone zużycie mediów, sposoby i zakres komunikacji jesteśmy w stanie wyliczyć ile rocznie emitujemy CO2. Dzięki temu możemy zobaczyć ile CO2 generujemy, ale też przeanalizować co możemy zmienić i podjąć kroki w celu zmniejszenia śladu węglowego.

Jakie zmiany wprowadzasz w swoim życiu, by zredukować swój ślad węglowy? Podziel się tym z nami.

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: