Ile prądu zużywa pompa ciepła na dobę?

Pompy ciepła, jako nowoczesne rozwiązania w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia domów, są coraz powszechniejsze. Kluczowym aspektem dla wielu osób jest zrozumienie, ile prądu takie urządzenie zużywa na dobę, a także jakie czynniki wpływają na to zużycie. W tym artykule przyjrzymy się konkretnie temu zagadnieniu, starając się dostarczyć praktycznych informacji.

 

Wpływ rodzaju pompy ciepła na zużycie prądu:

Różne rodzaje pomp ciepła mają zróżnicowane zużycie prądu. Na przykład, pompy ciepła powietrzne, gruntowe i wodne mogą różnić się efektywnością energetyczną. Przy wyborze modelu warto rozważyć warunki otoczenia i specyfikę danego typu pompy.

Współczynniki efektywności sezonowej (SEER i SCOP) jako kluczowe mierniki: Warto zwrócić uwagę na współczynniki efektywności sezonowej – SEER (dotyczący chłodzenia) i SCOP (dotyczący ogrzewania). Im wyższe te wartości, tym bardziej efektywna jest pompa ciepła, co bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Dodatkowo, wpływ ma też temperatura zewnętrzna. Przykład:  Pompa ciepła przy temperaturze 5 stopni ma COP 4, przy zero stopni ma COP 2,5, a przy temperaturze – 10 COP = 2. Ale to wszystko zależy od producenta, gdyż pompa każdego producenta to inny COP.

 

Ile prądu zużywa pompa ciepła na dobę?

I tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi 🙂 niestety… Na chłopski rozum można wytłumaczyć to tak:

1.Wejdź na Zapotrzebowanie energetyczne domu – kalkulator i oblicz swoje zapotrzebowanie na energię.

2. Powiedzmy że wyszło, że masz zapotrzebowanie roczne na poziomie 8000 kw [kilowatogodzin]. Przy średniej dobowej ZERO stopni Celsjusza,  zapotrzebowanie Twojego domu jest powiedzmy: 1,7 kw – oznacza to, że przy średniej dobowej 0 stopni, potrzebujesz 1,7 kw na godzinę. Czyli 1,7 kw razy 24 godziny = 40,8 kw na dobę.

3. Teraz zależy jaka masz lub kupisz pompę, powiedzmy że masz pompę z COP 3.0, oznacza to że z każdego 1 kw pobranej energii pompa zrobi 3 kw grzewczych. Czyli jeśli potrzebujesz 40,8 kw na dobę, oznacza to że pompa pobierze: 40,8 kw podzielić przez COP 3 = 13.60 kw.

4. Teraz pomnóż 13,6 kw razy koszt jednego 1kw energii elektrycznej.

 

Ile prądu zużywa pompa ciepła na dobę? Podsumowanie:

Ilość zużywanego prądu przez pompę ciepłą to złożone zagadnienie, zależne od rodzaju urządzenia, jego efektywności energetycznej, mocy i czasu pracy. Warto dokładnie analizować parametry techniczne przed zakupem oraz korzystać z dostępnych technologii monitorowania, aby świadomie zarządzać zużyciem energii i cieszyć się oszczędnościami. Wprowadzenie nowoczesnych technologii do codziennego użytku nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale również pozwala na obniżenie rachunków za energię.

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: