CO₂ zabija nam planetę – wpływ emisji CO₂ na środowisko

Chuchnij – właśnie wyemitowałeś dwutlenek węgla. Ale nie o takiej emisji chcemy dziś porozmawiać. W ciągu ostatnich 60 lat wydzielanie CO2 wzrosło 2,5 razy (z 10 do 36 gigaton). Dlaczego wpływ emisji CO2 na środowisko to problem?

CO2 nie jest złe – do czasu

Dwutlenek węgla sam w sobie nie jest substancją zagrażającą światu. Każdy z nas wydycha go, jest on związkiem niezbędnym do funkcjonowania naszej planety. Problemem jest jego nadmierna produkcja. Przez tysiące lat jego emisja powodowana przez przyrodę rosła nieznacznie, a natura była w stanie poradzić sobie z tym, co sama wyprodukowała. Od momentu rozpoczęcia epoki przemysłowej i wzmożonego wydobycia paliw kopalnych i ich spalania stężenie CO2 w atmosferze w ciągu 200 lat wzrosło o ⅓, a tendencja ciągle jest zwyżkowa. Natura nie jest w stanie pochłaniać tego, co produkuje człowiek – i tu pojawia się problem. Wpływ wzmożonej emisji CO2 na środowisko jest ogromny i niesie za sobą przerażające konsekwencje.

Jeśli nic się nie zmieni za 80 lat tereny zaznaczone na czerwono będą pod wodą. Źródło coastal.climatecentral.org

Kiedy zrobi się za gorąco – efekt cieplarniany

Podniesienie temperatury w pierwszym momencie można odebrać jako pozytywny objaw. Któż z nas po przedłużających się mrozach nie wyczekuje momentu, kiedy będzie się wygrzewać w pierwszych promieniach majowego słońca? Jednak skutki wzrostu temperatury są poważniejsze, niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Już teraz możemy zaobserwować wzmożone topnienie lodowców, które może doprowadzić do podniesienia poziomów mórz i oceanów. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, zagrożone zalaniem są nadmorskie miejscowości. Szacuje się, że w samej Polsce nawet 270 tysięcy osób będzie musiało zmienić miejsce zamieszkania, z powodu zalania terenów nadmorskich. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Umierająca rafa, źródło abc.net.au

Czy ocean może umrzeć?

Wzmożona emisja CO2 ma wpływ również na oceany. Choć są one naturalnie przystosowane do tego, by pochłaniać dwutlenek węgla z atmosfery, przez działalność człowieka jest go tak dużo, że absorpcja przestała być neutralna dla wód. Zakwaszanie oceanów sprawia, że w przeciągu kilkudziesięciu lat część organizmów nie będzie w stanie dłużej żyć w oceanie i wyginie. W najczarniejszym scenariuszu większość życia w oceanach wymrze. W konsekwencji ocean będzie w stanie przyjąć jeszcze mniej dwutlenku węgla, a tym samym wytworzy mniej tlenu. O jedzeniu sushi też będziemy mogli najwyżej pomarzyć.

Co ja mogę z tym zrobić?

Konsekwencje emisji CO2 dotykają wszystkich, ale każdy z nas może też coś zrobić. Wystarczy zacząć od małych kroków – wyłączania urządzeń z których nie korzystamy, obniżenia temperatury w zimie o jeden stopień. Jeśli sądzisz, że jednostka nie ma wpływu, a odpowiedzialne za zmiany klimatyczne są wielkie koncerny też możesz coś zrobić. Warto wybierać producentów, którzy dbają o środowisko, deklarują zrównoważony rozwój i rekompensują swoją emisję np. sadzeniem drzew. Głosujemy portfelem i nasze decyzje zakupowe mają znaczenie dla marek, mogą zmotywować firmy do wprowadzenia zmian.

Przyłącz się do naszej pozytywnej misji – jakie zmiany wprowadzisz w swoim życiu już dziś? Jakie są twoje sposoby na redukcje CO₂? Podziel się w komentarzu.

Wpływ emisji CO2 na środowisko – w skrócie

  • podniesienie temperatury na ziemi
  • zakwaszenie oceanów
  • wzrost poziomów mórz
  • zanik lodowców
  • wymieranie gatunków roślin i zwierząt

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: