Zbieranie wody z mgły: Najprostszy sposób na uzyskanie świeżej, czystej wody

W pewnym momencie wszyscy słyszeliśmy wiadomości o tym, jak susza niszczy jakiś obszar, prowadząc do niedoborów wody. Podczas gdy większość z nas nie myśli o tym zbyt wiele, wyobrażając sobie, że jest to odosobniony przypadek, który nie będzie miał żadnego realnego wpływu na nasze życie, rzeczywistość jest taka, że brak wody będzie się tylko pogarszał w miarę upływu czasu. W rzeczywistości aż połowa ludności świata może stanąć w obliczu niedoboru wody do 2050 roku. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy byli świadomi znaczenia wody i tego, jak możemy pomóc chronić jej zasoby.

 

Ile wody zużywamy każdego dnia?

Przeciętny człowiek zużywa około od 152 do 455 litrów wody dziennie – znacznie więcej niż wynosi zalecane dzienne spożycie. Oznacza to, że w rzeczywistości zużywamy więcej wody niż potrzebujemy, co jest naprawdę złe dla środowiska i naszego zdrowia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na ograniczenie zużycia wody, dzięki czemu zużywamy jej mniej i przyczyniamy się do ochrony zasobów wodnych. – Uprawianie własnej żywności: Jedzenie owoców i warzyw uprawianych we własnym ogrodzie oznacza, że nie musisz używać pestycydów ani herbicydów, których produkcja wymaga dużej ilości wody. – Branie krótszych pryszniców: Jest to jeden z najprostszych sposobów na zmniejszenie zużycia wody. Branie krótszych pryszniców zużywa mniej gorącej wody, co jest znacznie bardziej ekologiczne. – Pranie ubrań w zimnej wodzie: Pranie ubrań w gorącej wodzie zużywa dużo energii, ale również marnuje tonę wody. Zimna woda jest równie skuteczna w usuwaniu brudu.- Naprawianie przecieków: Przecieki w kranach, toaletach i rurach mogą zmarnować setki galonów wody każdego roku, więc upewnij się, że masz oko na wszelkie wycieki.

 

Dlaczego woda jest tak ważna?

Woda ma kluczowe znaczenie dla życia na Ziemi, a około 70% powierzchni planety jest nią pokryte. Niestety, źródła wody są ograniczone, a rosnąca liczba ludności na świecie oznacza, że zapotrzebowanie na wodę rośnie, co sprawia, że jej ochrona jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. W rzeczywistości Światowa Organizacja Zdrowia uznała niedobór wody za jedno z największych zagrożeń dla ludzkiego zdrowia. Przewidują, że w następnej dekadzie wzrost zapotrzebowania na wodę stanie się źródłem konfliktów, co może prowadzić do niepokojów społecznych, a także strat gospodarczych, zwłaszcza w branży rolniczej i turystycznej.

 

Ile wody potrzebuje człowiek?

– Do picia: 2 Litry dziennie – Jest to minimalna ilość wody, której potrzebujesz, aby pozostać nawodnionym. – Do gotowania i sprzątania: 1-10 litrów dziennie – zależy to od tego, ile osób mieszka w Twoim gospodarstwie domowym i co gotujesz. – Na inne potrzeby (trawniki, ogrody itp.): 20-50 Litrów dziennie – Jest to dodatkowa woda, która nie jest potrzebna do przeżycia, ale jest ważna dla innych działań.

 

Co zatem powinniśmy robić, aby chronić zasoby wodne?

Najlepszym sposobem ochrony zasobów wodnych jest maksymalne ograniczenie zużycia wody. To nie tylko pomoże zapobiec niedoborom wody, ale także pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na rachunku za wodę. Zastosowanie się do kilku prostych wskazówek może pomóc w zmniejszeniu zużycia wody. – Zbadaj swoje zużycie wody: Spójrz na swój rachunek za wodę i zobacz, gdzie możesz zmniejszyć zużycie. Zidentyfikowanie obszarów o wysokim zużyciu wody może pomóc w skupieniu się na najbardziej praktycznych strategiach obniżenia rachunku. – Używaj produktów wodooszczędnych: Jeśli chodzi o urządzenia, toalety i baterie, z pewnością możesz je wymienić na bardziej wodooszczędne modele.

 

Zbieranie wody z mgły może być ratunkiem

Mgła to bardzo powszechne zjawisko, które występuje na całym świecie. To gęsta chmura kropelek wody w atmosferze, która tworzy się w temperaturze poniżej punktu rosy. Mgła jest ważna, ponieważ może stanowić istotne źródło wody na suchych obszarach, gdzie rzadko pada deszcz – takich jak pustynie i regiony przybrzeżne. Może również pomóc w chłodzeniu planety poprzez obniżenie temperatury. Jest to więc istotne źródło wody, które zostało zmarnowane. Aż do teraz. System zbierania mgły wykorzystuje kolektor mgły, aby złapać mgłę, która przemieszcza się w głąb lądu w ciągu nocy, po schłodzeniu przez ocean. Mgła jest zbierana, filtrowana, a następnie przechowywana w zbiorniku. Woda w zbiorniku może być następnie wykorzystana do picia, nawadniania i innych celów. Zebrana woda może być więcej niż wystarczająca do użytku domowego w gospodarstwie domowym.

 

Jak zebrać wodę z mgły?

Istnieje kilka sposobów na zbieranie wody z mgły, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Należą do nich: 

– Użycie dużej, płaskiej powierzchni – Duża, płaska powierzchnia pomoże Ci zebrać wodę z mgły, o ile powierzchnia ta będzie skierowana w stronę, z której nadchodzi mgła. Możesz zebrać wodę z mgły umieszczając dużą powierzchnię, np. plandekę, pod kątem pod mgłą. 

– Użycie pułapki wodnej – Pułapka wodna to urządzenie, które zbiera wodę, gdy ta ścieka przez mały otwór. Pułapkę wodną można wykonać z siatki i pojemnika umieszczonego pod siatką. Pojemnik musi być większy niż siatka, aby woda się w nim zbierała. 

– Użycie systemu zbierania mgły – Jest to skuteczny sposób zbierania wody, ale wymaga energii elektrycznej. Dobry system zbierania mgły będzie miał pompę, która będzie wyciągać wodę z powietrza  do zbiornika na wodę.

 

Inne korzyści z wody z mgły

Jest bezpieczniejsza do picia niż woda ze stawów i rzek – Jeśli jesteś na pustyni lub innym jałowym regionie bez pobliskiego źródła wody, prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony do zwracania się do pobliskiego stawu lub rzeki, aby przetrwać. Niestety, woda ta może być zanieczyszczona bakteriami i innymi patogenami. Jednak badania wykazały, że woda z mgły jest bezpieczniejsza do picia, ponieważ jest już częściowo skondensowana. Oznacza to, że kropelki wody już parują, co zabija wszelkie patogeny, które mogą być obecne. – Jest za darmo! – Nieważne gdzie jesteś, jeśli tylko znajdziesz mgłę, możesz zbierać wodę za darmo. Choć będziesz musiał zainwestować w urządzenie do zbierania wody, to po jego ustawieniu zapewni Ci ono niekończący się zapas świeżej wody. A ponieważ nie ma ryzyka nadużycia wody, możesz czuć się bezpiecznie, pijąc tyle, ile chcesz.

 

Wnioski

Mgła to świetne źródło wody pitnej w wielu częściach świata. Co najlepsze, jest darmowa i łatwa do zebrania. Istnieje kilka sposobów na zbieranie wody z mgły, a wszystkie wymagają niewielkiego wysiłku. Urządzenie do zbierania wody może być świetną inwestycją, jeśli planujesz wędrówki lub biwaki w miejscach, gdzie wody jest mało. Teraz, gdy wiesz, co to jest mgła i jak zbierać wodę z mgły, możesz wykorzystać ten zasób, aby pozostać nawodnionym bez względu na to, gdzie jesteś. Od pustyni po góry, mgła jest twoim nowym najlepszym przyjacielem.

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: