Co to jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Systemy fotowoltaiczne są powszechnie znane jako panele słoneczne. Wychwytują one światło ze słońca i przetwarzają je na energię. W mikroinstalacji fotowoltaicznej każde urządzenie ma za zadanie wygenerować ograniczoną ilość energii, którą można bezpośrednio wykorzystać lub zmagazynować w akumulatorze do późniejszego wykorzystania. Mikroinstalacja fotowoltaiczna jest więc systemem złożonym z wielu małych paneli słonecznych, a nie jednego dużego panelu. Mniejsze panele fotowoltaiczne produkują mniej energii elektrycznej niż większe, ale zajmują mniej miejsca i ich montaż kosztuje mniej. Istnieje wiele zalet instalacji mikro-PV w porównaniu z konwencjonalnymi panelami słonecznymi, w tym niższe koszty instalacji, mniejsze rozmiary i łatwość konserwacji. 

Dlaczego mikroinstalacje fotowoltaiczne zyskują na popularności?

Istnieje wiele różnych typów paneli słonecznych, każdy z nich ma swoje zalety i wady. Popularność mikroinstalacji fotowoltaicznych wynika z wielu czynników, w tym z obniżonych kosztów instalacji, mniejszych rozmiarów, łatwości konserwacji, niskiego wpływu wizualnego i zdolności do generowania energii nawet w pochmurne dni. Panele Micro-PV są tańsze w instalacji niż panele konwencjonalne, ponieważ wymagają mniejszej liczby części – nie trzeba instalować tylu złączek ani tak dużo okablowania. Są również lżejsze, łatwiejsze w transporcie i mogą być instalowane na, w tym na ścianach, dachach, a nawet oknach. Ponadto, mniejsze panele słoneczne mają znacznie mniejszy wpływ wizualny niż konwencjonalne panele. 

Jak wygląda mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Instalacje mikro-PV mogą być zaprojektowane w różny sposób, ale większość wygląda podobnie. Każdy panel słoneczny jest mniej więcej wielkości kartki papieru i jest zainstalowany na dachu lub ścianie. W zależności od liczby posiadanych paneli, system będzie generował od 100 do 400 watów energii elektrycznej. Zazwyczaj każdy panel słoneczny jest podłączony do małego falownika poprzez przełącznik i bezpiecznik. System będzie podłączony do inwertera podłączonego do sieci energetycznej.

Dlaczego mikroinstalacje PV są dobrym pomysłem dla firm?

Koszt energii prawdopodobnie wzrośnie w nadchodzących latach, dzięki czemu instalacje mikro-PV są przystępnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw. Wiele firm z branży hotelarskiej, takich jak hotele czy restauracje, ma wysokie zużycie energii, co czyni je idealnymi kandydatami do instalacji mikro-PV. W oparciu o średnie ceny energii elektrycznej, instalacja micro-PV może generować zwrot nawet do kilku tysiecy złotych. W zależności od czynników takich jak rodzaj instalacji i lokalizacja, system micro-PV może trwać od 20 do 30 lat. Jedną z najlepszych rzeczy w systemach micro-PV jest to, że działają one niezależnie od sieci, produkując energię elektryczną na co dzień i przechowując ją w akumulatorze do późniejszego wykorzystania. Oznacza to, że nawet w dni, kiedy nie świeci słońce, system może generować energię dla Twojej firmy.

Dlaczego instalacje mikro-PV są dobrym pomysłem dla domów?

Dla właścicieli domów systemy micro-PV są niedrogim sposobem na generowanie energii słonecznej, zmniejszenie śladu węglowego i zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za energię. Większość instalacji micro-PV jest podłączona do sieci energetycznej. Oznacza to, że nawet jeśli nie ma wystarczającej ilości słońca do wytworzenia energii elektrycznej dla Twojego domu, możesz polegać na sieci, która przejmie tę część. Ponieważ systemy micro-PV są podłączone do sieci, są również niezawodnym źródłem energii podczas przerw w dostawie prądu. Podobnie jak w przypadku wielu firm, właściciele domów mogą spodziewać się zwrotu z inwestycji. W oparciu o średnią cenę energii elektrycznej i średnie koszty instalacji słonecznej, system micro-PV może wygenerować zwrot kilku tysiecy złotych.

Czy instalacja micro-PV jest odpowiednia dla Ciebie?

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać moc słońca i zmniejszyć swój ślad węglowy, instalacja słoneczna micro-PV jest świetnym wyborem. W zależności od lokalizacji i rodzaju systemu, który jest najlepszy dla Twojej nieruchomości, koszty instalacji mogą wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy. Biorąc pod uwagę długą żywotność tych systemów, początkowa inwestycja będzie opłacalna w dłuższej perspektywie. Instalacje Micro-PV są realną alternatywą zarówno dla firm, jak i właścicieli domów. Oferują one wiele zalet w porównaniu z konwencjonalnymi panelami słonecznymi, w tym niższe koszty instalacji, mniejsze rozmiary i łatwość konserwacji.

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: