Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Czyli po co nam pompy ciepła

Obecnie wiele osób poszukuje najlepszego sposobu na ogrzewanie swojego domu czy innego rodzaju budynku. Źródło ciepła, które zapewni komfort użytkownikom, powinno być wydajne, opłacalne ekonomicznie, trwałe, a do tego jeszcze nie wymagające pod względem obsługi. Dodatkowo z roku na rok wzrasta nacisk na stosowanie w budownictwie ekologicznych źródeł energii i ciepła. Zmiany te są regulowane przepisami prawa i mają na celu poprawę jakości powietrza i jakości życia poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Wymogi jak widać są spore, a cel warty zaangażowania w poszukiwanie optymalnych rozwiązań.

Czy jest możliwość ogrzewania budynków w taki sposób?

Jest!

Jednym z rozwiązań, które łączy wszystkie wskazane powyżej wymogi jest pompa ciepła.

Co nie co o pompach ciepła

Obecnie pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Aż 70 % nowych budynków w Szwecji, Szwajcarii i Austrii jest wyposażonych w tego rodzaju systemy. Coraz częściej pompy ciepła są z powodzeniem montowane w już istniejących budynkach. Rozwój technologii pozwala na budowę coraz bardziej wydajnych urządzeń, które pobierają ciepło z wód morskich jak pompy ciepła w Sztokholmie, czy wykorzystują ciepło ze ścieków jak pompy w Szwecji.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła stosowane do ogrzewania budynków działają na zasadzie odwróconej lodówki. Mechanizm pompy pobiera energię cieplną z zewnątrz i przekazuje ją w postaci ciepła do wnętrza ogrzewanego budynku.

Na system ogrzewania pompą ciepła składa się trzy elementy:

 • system poboru energii cieplnej z dolnego źródła ciepła np. z powietrza, gruntu, wody
 • pompa ciepła, która powoduje, że energia cieplna pobrana z otoczenia jest użyteczna w górnym źródle ciepła np. w systemie centralnego ogrzewania
 • system dystrybucji i przechowywania ciepła, który służy do rozprowadzania ciepła po budynku, a także jego tymczasowego przechowywania.

 

Rodzaje pomp ciepła oraz ich wady i zalety

Pompy ciepła obecnie stosowane do ogrzewania budynków dzielą się na kilka
rodzajów. Podział jest dokonywany ze względu na dolne i górne źródła ciepła.

Wyróżniamy trzy główne rodzaje pomp ciepła:

 • pompa ciepła powietrze -woda, źródłem ciepła jest tutaj powietrze pobierane z zewnątrz. Jest to najbardziej popularne rozwiązanie stosowane obecnie bardzo często w budnikach już istniejących. Zaleta jest prosty montaż i niższe koszty w porównaniu do innych rodzajów pomp ciepła. Wadą jest jej obniżona wydajność przy dużych różnicach temperatur pomiędzy budynkiem wewnętrza, a zewnątrz. Powoduje to konieczność zastosowania dodatkowego źródła ogrzewania, które będzie wspierało pompę.
 • pompa ciepła woda-woda, źródłem ciepła w tym przypadku są wody gruntowe lub wody geotermalne. Pompy tego rodzaju charakteryzuje wysoka wydajność, mogą one stanowić jedyne źródło ogrzewania domu co jest ich zaletą. Wadą jest, w niektórych przypadkach, konieczność uzyskania pozwoleń wodnych.
 • gruntowa pompa ciepła, źródłem ciepła jest tutaj grunt. Ten rodzaj pompy jest często wykorzystywany w Polsce przy instalacji w nowych budynkach. Do budowy tego rodzaju pompy wykorzystuje się sądy poziome lub pionowe co pozwala na montaż tego typu pomp także na małych działkach. Zaletą gruntowych pomp ciepła jest stabilna praca bez względu na temperaturę na zewnątrz. Wadą jest wysoki koszt inwestycji.

 

Dobór właściwego rodzaju pompy jest niezwykle istotny dla przyszłego komfortu użytkowników budynku ogrzewanego pompą ciepła. Na początku warto sią zastanowić czy pompa ciepła ma służyć do ogrzewania budynku i do grzania wody użytkowej czy tylko do jednego z tych zadań. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na dobór pompy ciepła, jest rodzaj dolnego źródła energii, z którego pompa będzie czerpała energię. W tym miejscu warto dodać, ze inne możliwości wyboru pompy są przy budynkach nowo powstających, a inne przy już istniejących. Przy nowo budowanych obiektach są większe możliwości zastosowania gruntowych pomp ciepła. W już istniejących budynkach możliwości takie są ograniczone, ze względu na zagospodarowany teren wokół budynku. Przy wyborze rodzaju i mocy pompy ciepła należy uwzględnić ile mocy potrzebuje dany budynek w najmroźniejszy dzień. Od tego będzie zależało ile mocy nominalnej będzie potrzebowała wytworzyć pompa ciepła.

Czynników wpływających na właściwy dobór pompy ciepła jest wiele i każdy z nich jest ważny dla osiągniecia celu w jakim pompa ciepła ma być zastosowana. Dlatego rodzaj pompy ciepła należy dobrać indywidualnie do potrzeb i możliwości inwestora.

Ogrzewanie pompą ciepła

Czy ogrzewanie pompa ciepła się opłaca? Ile kosztuje pompa ciepła? Czy można w ten sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu? Takie pytanie zadaje sobie zapewne wiele osób. Szczególnie tych, które mają przed sobą decyzję o wyborze określonego sposobu ogrzewania do nowego budynku lub są w trakcie termomodernizacji budynku już używanego.

Jak najbardziej można zaoszczędzić. Warunkiem jest oczywiście odpowiednie dobranie urządzenia do potrzeb i możliwości użytkowników budynku.

Do niedawna pompy ciepła kojarzyły się z dużymi wydatkami na instalację takiego systemu w domu czy innym budynku użytkowym. Obecnie koszt montażu ogrzewania z pompą ciepła wynosi około 40 tysięcy złotych i jest porównywalny do systemów grzewczych z kotłami na paliwo stałe, gaz czy biomasę. Warto także dodać, że system ogrzewania pompą ciepła jest praktycznie bezobsługowy, co pod tym względem pozwala go porównać tylko z systemem ogrzewania gazem. Nawet w przypadku poniesienia większych wydatków na instalację pompy ciepła na początku, inwestycja taka zwróci się do maksymalnie 10 lat. Wynika to z oszczędności na użytkowaniu całego systemu, brak konieczności zakupu paliwa do ogrzewania. Warto także pamiętać o tym, że pompy ciepła są doskonałą alternatywą dla kotłów na paliwo stałe w budynkach do których nie ma możliwości podłączenia sieci gazowej.

Oczywistymi korzyściami z zastosowania pompy ciepła są:

 • niskie koszty ogrzewania
 • około 2000 zł rocznie dla domu 150 do 200 m2
 • brak wydatków na paliwa do kotła, a co za tym idzie niezależność od ciągłego wzrostu cen
 • w nowych budynkach zakładając pompę ciepła nie ponosisz kosztów na budowę kominów, które są konieczne przy innych systemach grzewczych
 • stosując pompę ciepła nie potrzebujesz pomieszczenia na składowanie paliwa, nie ponosisz kosztów transportu paliwa do kotła
 • pompy ciepła są bezobsługowym, czystym i cichym źródłem ciepła w budynku, dzięki temu czas potrzebny na obsługę np. kotła na paliwo stałe możesz wykorzystać w lepszy sposób
 • zyskujesz ekologiczne, wydajne źródło ciepła i ciepłej wody w budynku.

 

Czy warto zamontować pompę ciepła?

Dobre pytanie. Podobnie jak to czy możliwe jest uzyskanie domu bez rachunków za ogrzewanie?

Odpowiedź może być tylko jedna, tak. Warto zamontować pompę ciepła dobraną do potrzeb budynku. Dodatkowo warto to rozwiązanie połączyć z innymi ekologicznymi źródłami energii. Optymalnym rozwiązaniem, które pozwoli uzyskać dom ogrzewany czystym źródłem energii, bez emisyjny i opłacalny ekonomicznie jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Pompa ciepła ogrzewa budynek i wodę użytkową w domu, a instalacja pv zapewnia energię elektryczną do napędzania pompy ciepła i zasila urządzenia elektryczne w domu. Na 100 % energii cieplnej produkowanej przez pompę ciepła w budynku składa się ok 75 % energii z otoczenia + ok 25 % energii do napędu pompy ciepła. Jeśli dodatkowo zostanie zamontowana rekuperacja, to uzyskamy budynek o komfortowych warunkach dla użytkowników, a także ekonomiczny w utrzymaniu.

Na koniec warto przypomnieć, że zarówno na pompy ciepła, fotowoltaikę jak i system rekuperacji, można uzyskać dofinansowanie. Warto zapoznać się z możliwościami dofinansowania do pompy ciepła już dziś.

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: