Co to znaczy być EKO? – zasada 3 R w ograniczaniu emisji CO2

Trzy R – reduce, reuse, recycle – to jedne z najbardziej powszechnych sugestii dotyczących zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Są one również najczęściej pomijane. Zmniejszenie emisji CO2 oznacza zmniejszenie ilości zużywanych materiałów. Im więcej zużywasz i im więcej produkujesz odpadów, tym więcej emitujesz CO2. W trzech R chodzi o to, by wyrobić sobie nawyk prostych działań, które z czasem mogą się sumować i spowodować realną różnicę w Twoim śladzie węglowym. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak te praktyki mogą zmniejszyć Twój ślad węglowy i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze.

EKO – Wystarczy bardziej

Przytłacza cię ilość nakazów i zakazów które musimy natychmiast wprowadzić, żeby ratować planetę? Nic dziwnego. Ale by być eko nie musisz robić tego wszystkiego. Możesz wybrać kilka najłatwiejszych czy najbardziej przekonujących cię zmian. Może się wydawać, że w skali świata ona niewiele znaczy, ale jeśli na te drobne kroki zdecydują się tysiące czy miliony osób, świat naprawdę to odczuje.

Reduce – redukcja zakupów

Co to jest? Reduce polega na lepszym oszacowaniu ilości potrzebnych materiałów i upewnieniu się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, pod ręką, kiedy tego potrzebujesz. Kiedy zmniejszasz emisję CO2, zmniejszasz również ilość CO2, który uwalniasz do atmosfery. Jeśli więc wymieniasz kilka przedmiotów, a nie wiele, zmniejszasz też ilość energii potrzebnej do wyprodukowania nowych zapasów. Celem jest uzyskanie trochę więcej z każdej pozycji w zapasach i zmniejszenie ogólnej ilości emitowanego CO2. Aby ograniczyć emisję CO2, należy przyjrzeć się swoim codziennym nawykom konsumpcyjnym. Zacznij od sprawdzenia, jakie przedmioty posiadasz i jak często ich używasz. Następnie zastanów się, czy mógłbyś zastąpić lub ograniczyć używanie niektórych z tych przedmiotów. Czy twoja rodzina regularnie zużywa dużo wody butelkowanej? Jeśli zamiast kupować pojedyncze butelki wody, możesz napełniać duże butelki w kuchni, zmniejszysz w ten sposób emisję CO2. Czy do produkcji fast foodów, takich jak frytki, potrzebne są pewne składniki? Jeśli zmniejszysz ilość składników zużywanych przy każdym przygotowywaniu frytek, zmniejszysz ogólną emisję CO2. Ponadto zmniejszenie ilości wody używanej do produkcji frytek jest ważne, ponieważ pomaga chronić źródła wody.

Czy to na pewno jest mi potrzebne? – jak często zadajesz sobie to pytanie w sklepie? Ograniczenie zakupów wpływa na zmniejszenie produkcji, co ogromnie pomaga naszej planecie. Jeśli przymierzając się do mrożenia produktów planujesz kupić jednorazowe woreczki zastanów się – czy nie ma innej alternatywy? Czy nie mogę w tym celu wykorzystać czegoś co mam w domu, albo kupić coś, co posłuży wielokrotnie?

Warto przemyśleć czy kolejne jeansy to rzeczywista potrzeba czy zachcianka sprowokowana przez zmieniające się trendy. Droższa bluzka z wysokojakościowych materiałów może uchronić przed zakupem co sezon nowego t-shirta z sieciówki, który po kilku praniach nie nadaje się do użytku – to też jest redukcja.

Redukować warto również opakowania – dystrybutor lub filtr zamiast wody butelkowanej, owoce i warzywa bez plastikowych opakowań i jednorazowych reklamówek. Mydło w płynie w opakowaniach uzupełniających zawiera o 75% mniej plastiku niż butelka z pompką. To drobne zmiany, które robią dużą różnice.

Reuse – reanimuj – wykorzystaj to, co już masz

Co to jest? Ponowne wykorzystywanie przedmiotów oznacza używanie ich wielokrotnie. Ponowne wykorzystanie przedmiotów nie tylko zmniejsza emisję CO2, ale także chroni zasoby naturalne. Gdy używasz czegoś ponownie zamiast wymieniać, nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale także zmniejszasz swój ślad węglowy. Nie tylko oszczędzasz zasoby naturalne i energię, ale także zmniejszasz emisję CO2. Im częściej będziesz używać rzeczy ponownie, tym bardziej będziesz świadomy wpływu swoich działań na planetę i tym mniej będziesz emitować CO2. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przy ponownym wykorzystywaniu przedmiotów, jest to, aby ich nie brudzić. Brudne przedmioty czyści się o wiele dłużej, a do tego zużywa się więcej wody i energii. Zamiast tego zanieś te przedmioty do organizacji społecznej, takiej jak bank żywności lub niedochodowy sklep z używanymi rzeczami, gdzie będą mogły być wykorzystane przez innych. Można to zrobić także w swoim czasie. W Internecie dostępnych jest wiele serwisów społecznościowych.

Być eko nie oznacza, że trzeba pozbyć się całego plastiku, jaki już mamy. Ponowne wykorzystanie plastikowego pojemnika jest bardziej przyjazne środowisku niż kupienie nowego ale szklanego. Potrzebujesz pojemników do mrożenia? Wykorzystaj te, które zostaną ci po lodach. Pakując do nich koperek westchniesz z nostalgią nad każdym razem gdy jako dziecko z nadzieją otwierałeś pudełko oczekując lodów, a znajdowałeś zieleninę.

W reanimacji ogranicza nas tylko kreatywność. Nawet przedmioty uznane za jednorazowe mogą posłużyć przynajmniej kilkukrotnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zgromadzone w domu cienkie reklamówki używać wielokrotnie. Mogą one również posłużyć jako worki na śmieci.

Jeśli koniecznie czegoś potrzebujesz ekologiczną opcją jest kupienie rzeczy używanych – dzięki tobie zyskują one nowe życie, nie trafią do kosza, a ty przy okazji zaoszczędzisz.

Recycle – recykling na końcu

Co to jest? Recykling to proces zbierania, segregowania i odzyskiwania materiałów, które były już wcześniej używane. Recykling zmniejsza ilość emitowanego przez Ciebie CO2. Nie tylko zmniejszasz ilość szkodliwych substancji chemicznych w powietrzu, które są uwalniane podczas spalania materiałów w celu wytworzenia energii, ale także ograniczasz emisję CO2. Recykling jest prostym procesem, który może być wykonywany przez każdego. Można go też przeprowadzać na różne sposoby, w zależności od rodzaju zbieranych materiałów. Na początek należy znaleźć w pobliżu pojemnik na surowce wtórne lub punkt zbiórki. Jeśli nie masz jeszcze pojemnika na surowce wtórne, możesz o niego poprosić władze lokalne. Gdy już znajdziesz pojemnik na surowce wtórne, staraj się wrzucać tam materiały nadające się do recyklingu. Jeśli nie jesteś pewien, co wrzucić do pojemnika, zapytaj o to osobę stojącą przy pojemniku. Gdy wszystkie surowce wtórne znajdą się w jednym pojemniku, można je oddać do punktu zbiórki surowców wtórnych.

Tyle się o nim mówi i do niego zachęca, ale tak naprawdę to ostatnia rzecz, na którą powinniśmy się nastawiać. Jeśli czegoś nie jesteśmy w stanie już powtórnie użyć najważniejsze jest, aby trafiło do odpowiedniego kontenera. W Polsce poddaje się recyklingowi jedynie 26% śmieci, a 59% osób nie wiedząc, gdzie wyrzucić odpad, decyduje się na “zmieszane”. Z nich nic już nie da się odzyskać – będą składowane na wysypiskach, spalane lub trafią do oceanu. Dobrze, ale skąd dowiedzieć się, gdzie wyrzucić daną rzecz? Odpowiedź masz w kieszeni. Wystarczy wpisać w googla – on podpowie odpowiedni pojemnik. Jeszcze prościej? Istnieją aplikacje, na przykład Gdzie wyrzucić, dzięki którym jeszcze szybciej dowiesz się, z którego z kontenerów powinieneś skorzystać.
A Ty – jakie masz sposoby?

Gdy ograniczasz emisję CO2, nie tylko zmniejszasz ilość szkodliwych substancji chemicznych w powietrzu i oszczędzasz pieniądze, ale także zmniejszasz swój ślad węglowy. Im więcej używasz ponownie, tym bardziej stajesz się świadomy wpływu, jaki Twoje działania wywierają na planetę. Recykling to proces zbierania, segregowania i odzyskiwania materiałów, które były już wcześniej używane. Te trzy praktyki razem wzięte mogą znacznie zmniejszyć Twój ślad węglowy i pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze. Teraz, gdy już wiesz, jak zmniejszyć emisję CO2, czas zacząć działać.

Jak redukujesz zakupy? Udało Ci się skutecznie zmniejszyć ilość plastiku w swoim życiu? Jakiś sposób na reanimację zmienił twój dom? Podziel się nim z nami w komentarzu?
Ten post zainspirował Cię do zmiany? Napisz nam co zrobisz już dziś w zgodzie z zasadą 3 R.

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: