Eko- Trasa w Mapach Google

W Mapy Google pojawiła się nowa funkcja pomagająca zaoszczędzić na paliwie. Kierowca może wybrać czy chce jechać trasą eko, czy najszybsza, oczywiście o ile nie będzie to tożsame. Aplikacja w trosce o dobro planety i zmniejszenie emisji CO2 wprowadza nowe rozwiązanie. Badania pokazują, że w USA dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu zmniejszono emisję CO2 o pół miliona ton. Porównywalnie ze zniknięciem 100 ty. samochodów z dróg. Wybierając opcję trasy eco aplikacja zaproponuje np. trasę o kilka minut dłuższą jednak pozwalającą zaoszczędzić ok 30 procent paliwa.

Jak działa Eco-Trasa?

Jest to funkcja wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska. Rozwiązanie wprowadza się od 7 września br. praktycznie w 40 krajach Europy. Jak powszechnie wiadomo transport drogowy stanowi główne źródło emisji dwutlenku węgla. Jest to spory problem, który dzięki algorytmowi aplikacji może ulec zmniejszeniu.  Nowa funkcja pozwoli na branie najlepszej trasy Eco przy uwzględnieniu parametrów naszego pojazdu. Czyli do typu silnika naszego auta np. benzyna, diesel, hybryda. Dzięki temu aplikacja wybierze trasę odpowiednią do naszej jednostki napędowej i pokaże szacunkowe spalanie i zużycie energii. Z informacji dostępnych w sieci wynika, że Google Maps najprawdopodobniej uwzględnia przewyższenia na trasie, ilość możliwych postojów na światłach i utrzymanie jednostajnej prędkości. Dokładne algorytmy wyznaczania eko-trasy nie są znane.  Google nie od dziś stara się działać na rzecz poprawy stanu środowiska. 

Eco- Trasa w Polsce

Mapy Google oferują już kierowcom w Polsce możliwość zastosowania trasy ekonomicznej. Nowa funkcja w Mapach Google polega na sugerowaniu alternatywnej trasy dojazdu, która będzie najbardziej ekonomiczna, co ma spore znaczenie np. dla właścicieli samochodów elektrycznych o jeśli będą nieco wolniejsze – nawet kosztem czasu – mogą pozwolić na zaoszczędzenie energii i wolniejszą utratę zasięgu. Oczywiście wcześniej w ustawieniach trzeba wskazać typ silnika, aplikacja podczas wyznaczania trasy weźmie pod uwagę warunki, których dany napęd pozwala zaoszczędzić najwięcej paliwa i energii. Ekonomiczna trasa pokazywana jest na mapie jako jedna z alternatyw dla głównej i oznaczona symbolem listka. Warto pamiętać, że najkorzystniejsza dla spalania trasa w większości przypadków nie będzie ani najszybsza ani najkrótsza. Nowa opcja jest już dostępna, ale nie u każdego może być widoczna. Zależy to od aktualizacji aplikacji do najnowszej wersji i aktywowania opcji po stronie serwera producenta. Jeżeli nie ma jej jeszcze u Ciebie uzbrój się w cierpliwość, niedługo trafi do wszystkich użytkowników.

Podsumowując

Aplikacja Mapy Google stale się zmienia i ewoluuje, aby doświadczenie użytkownika było jeszcze lepsze. Jeśli jesteś jedną z milionów osób, które regularnie korzystają z Map Google, będziesz chciał mieć oko na te nowe i ulepszone funkcje. Te nowe funkcje pomogą Ci w nawigacji, śledzeniu podróży i oszczędzaniu czasu, dzięki czemu możesz spędzać mniej czasu na jeżdżeniu, a więcej na robieniu tego, co lubisz. Dlaczego nie wypróbować wszystkich tych funkcji? Możesz się zdziwić, o ile łatwiej i wygodniej będzie Ci nawigować za pomocą Map Google.

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: