Lasy tlenowe – oddech przyszłości?

Drewno to naturalny i niezastąpiony surowiec szeroko wykorzystywany w branży meblarskiej i budownictwie. Popyt na drewno – rośnie rokrocznie, nic więc dziwnego, że jego zasoby gwałtownie maleją. Jeżeli jednak przyszłe pokolenia mają mieć szansę na oddychanie tlenem, a Ziemia emitować do atmosfery mniej dwutlenku węgla, trzeba te straty odrabiać.

To czysto ekologiczny powód, dla którego zalesianie powinno być jednym z priorytetów. Potrzebne są drzewa, ale potrzebne jest też drewno. To stwarza okazję do inwestycji.

Jedno z rozwiązań do walki ze zmianami klimatycznymi i globalnym ociepleniem to wzrost powierzchni zalesionych. Dzieje się tak, ponieważ drzewa pochłaniają CO2, który emitujemy podczas naszej działalności i transportu.

Im więcej terenów zielonych znajduje się na planecie, tym więcej CO2 zostanie pochłonięte.

 

Gdzie szukać alternatywnych źródeł pozyskania drewna w Polsce – kraju, w którym rynek jest zmonopolizowany i kierowany przez Lasy Państwowe? Odpowiedź daje nam – laboratoryjna odmiana drzewa, gdzie dzięki selekcji najlepszych cech gatunkowych Paulowni, czyli szybko rosnącego drzewka tlenowego, powstała jego najlepsza odmiana – Kiri Tree. Drzewo tlenowe szturmem podbija serca polskich rolników i buduje silną pozycję na rynku drzewnym.

Najszybciej rosnące drzewo, bo tak potocznie nazywana jest odmiana Kiri Tree (do tego stopnia, że ​​w tylko osiem lat może osiągnąć taką samą długość/wysokość jak dąb w wieku około 40 lat). To przede wszystkim drzewo tlenowe. Warto zwrócić uwagę na jego wyjątkową zdolność do pochłaniania ogromnych ilości dwutlenku węgla.

Drzewo Kiri Tree absorbuje bowiem aż do 10 razy więcej dwutlenku węgla niż inne drzewa liściaste!

 

Wszystkie zielone drzewa, rośliny i krzewy ulegają fotosyntezie, pochłaniając CO2 ze środowiska, aby go przekształcić i uwolnić tlen. Sadząc plantację drzew tlenowych na własnym terenie – zyskujesz nie tylko satysfakcjonujące korzyści finansowe, piękną roślinę ozdobną, ale przede wszystkim przyczyniasz się do poprawy jakości powietrza, którym oddychasz. Kiri Tree jest jednym z najszybciej rosnących drzew (w normalnej glebie średni wzrost to 2 centymetry dziennie)  w ciągu –  6 lat może osiągnąć wysokość 27 metrów, pień od 7 do 20 metrów średnicy i liście o szerokości około 40 centymetrów. Gęstość sadzenia 625szt/ha,4x4m. Najważniejsze jednak jest to, że do tak szybkiego wzrostu zużywa duże ilości dwutlenku węgla, a to oznacza, że wytwarza dużo tlenu. Wystarczy spojrzeć na jej ogromne liście! 

Jest to drzewo łatwe w uprawie i mało wymagające, które szybko odwdzięcza się swoim pięknem i walorami ekologicznymi. Przystosowuje się do temperatur od -28 °C do +45 °C. Nie wymaga także specjalnej gleby (gleba luźna i przepuszczalna, o pH mieszczącym się w zakresie 5,5 – 8,9 i wodami gruntowymi poniżej 2 metrów), a do wzrostu potrzebuje nie więcej niż 800 mm opadów rocznie. Podstawowymi składnikami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju Paulowni- Kiri są makro- i mikropierwiastki: azot, fosfor, potas, magnez i siarka. Na plantacjach stosowane są nawozy azotowe w postaci saletry amonowej oraz nawozy wieloskładnikowe NPK np. polifoskę.

Wystarczy poczekać kilka miesięcy, aby mieć w swojej plantacji – wyjątkowe okazy – drzewa, których ogromne liście zapewniają przyjemny cień latem, a fioletowo-białe kwiaty przyciągają pszczoły. Okres kwitnienia wypada na przełomie kwietnia i maja, wtedy też wykazuje się ona wysoką wydajnością nektarową co czyni ją cenną rośliną miododajną.

To oznacza, że jedno drzewo tlenowe, które rośnie w pobliżu Nas, może zrobić dla środowiska tyle samo dobrego, co mały lasek rodzimych gatunków drzew.

 

Drzewo w ciągu kilku lat osiąga rozmiar, który umożliwia ścięcie go i wykorzystanie drewna (na opał, do produkcji mebli, łodzi, płyt). Korzystne właściwości drzewo tlenowa znalazło również w przemyśle. Drewno jest lekkie, trwałe i wytrzymałe dzięki czemu idealnie nadaje się do produkcji np. instrumentów muzycznych czy też desek surfingowych. Takie drewno można pozyskać już od zaledwie 3 – letniego drzewa. Można zebrać po 6 latach plon i przynieść znacznie wyższą marżę brutto niż w przypadku upraw konwencjonalnych.

Niezwykłe jest to, że z pnia wyciętego drzewa wyrastają pędy, a z nich kolejne drzewo.

 

Tak samo, jak w przypadku każdej inwestycji, pod uwagę należy wziąć koszty założenia plantacji. Oprócz badania gleby, powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie i ogrodzenie, aby prowadzenie plantacji przyniosło jak najlepsze efekty.

Biorąc pod uwagę aktualną cenę, na obsadzenie plantacji o powierzchni 1 ha wydamy ok. 25 tys. zł. Koszt ogrodzenia to ok. 8  tys. zł, a systemu nawadniającego od 6 do 9 tys. zł. Odejmując wydatki, średni roczny zysk z plantacji DRZEW TLENOWYCH, już po 6 latach od posadzenia drzew, przyniesie zysk oscylujący w granicach 25 tys. zł.

Ponieważ drzewo tlenowe odrasta od ściętego pnia minimum 4 razy, zysk z pozyskanego drewna jest wielokrotny i w kolejnych cyklach może dochodzić nawet do 35 tys. zł rocznie! Wszystko dzięki temu, że nie trzeba ponosić kosztów związanych z zakupem sadzonek i zakładaniem plantacji w kolejnych latach, a zbiory drewna realizowane są co 4 lata.

W wyniku koronawirusowej paniki z marca 2020 roku podniosły się koszty zakupu wiele surowców. Ale żaden nie urósł na cenie w tak niesamowity sposób, jak drewno (tarcica). W ciągu ostatnich 12 miesięcy podrożało ono o blisko 270%, a od początku tego roku o ponad 100%. Z tego między innymi powodu człowiek karczuje i dotąd już wykarczował niewyobrażalne wręcz powierzchnie lasów, a wycinka drzew wciąż trwa i przybiera na sile. Jeżeli jednak przyszłe pokolenia mają mieć szansę na oddychanie tlenem, a Ziemia emitować do atmosfery mniej dwutlenku węgla, trzeba te straty odrabiać.

 

Krótko mówiąc, jest to ekonomiczne uzasadnienie komercyjnej uprawy drewna. I od dawna jest to dochodowy interes dla  rolników z zachodniej Europy.

Dzięki szybko rosnącym drzewom Kiri (Paulownia) jest możliwość zbudowania wartościowej alternatywy dla tradycyjnego rolnictwa w ciągu zaledwie kilku lat. Rynek drewna jest duży i rośnie z roku na rok.

 

Dofinansowania w 2024 roku:

Inne wpisy: